BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet situata epidemiologjike në vend

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Ja si paraqitet
x
BREAKING NEWS

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti: Ja çfarë do të ndodhë së shpejti

“Le të shohim nga e ardhmja”, Edi Rama jep lajmin nga Egjipti:
x
BREAKING NEWS

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre marrëveshjet e rëndësishme

Edi Rama pritet me ceremoni shtetërore në Egjipt, nënshkruhen tre
x
BREAKING NEWS

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin. Ja çfarë ka ndodhur në kufi

Plas skandali/ Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis
x
BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Politike

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën deklaratën e fortë dhe paralajmëron zhvillime: Drejtësia e re po vepron! E gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte e lidhur me...

Adriatik Llalla dënohet me burg, Frrok Çupi bën

Analisti i njohur Frrok Çupi, dënimin me 2 vite burg për ish kryeprokurorin Adriatik Llalla me vendim të formës së prerë, e shikon si një sinjal për të gjithë skeptikët së drejtësia e re po funksionon. Çupi tha se dënimi pikërisht i Adriatik Llallës është shumë domethënëse për shkak të postit të lartë që mbante, ku në vend të bënte drejtësi ishte kthyer në një ndërlidhës të krimit e korrupsionit me njerëzit në pushtet.

Çupi tha se reforma në drejtësi tregoi se Shqipëria ndodhej në një humnerë të thellë padrejtësie pasi 99 % e armatës së saj të drejtësisë ishte i lidhur me krimin në të gjitha nivelet. Por sot, tha Çupi, me pastrimin e drejtësisë nga gjyqtarë e prokurorë të korruptuar, dhe dënimin e tyre, njerëzve po u kthehet besimi.

"Ky është zyrtari më i lartë deri tani që është dënuar me një vendim të formës së prerë, është një shans ku skeptiket e drejtësisë së re mund t'u thuhet se ajo po vepron. Unë e shikoj këtë gjë edhe si pikë kryqëzuese të krimit duke u zgjedhur posti më sinjifikativ për ta vënë para drejtësisë, ku Prokurori i Përgjithshëm ka luajtur rolin e ndërlidhësit të krimit me njerëzit në pushtet. Jam i prirur për të besuar institucioneve dhe besoj angazhimin e SHBA për vendosure drejtësinë në Shqipëri. Kur kthejmë kokën pas shohim që paskemi qenë në humnera të thella të padrejtësisë, e gjithë armata e punonjësve të drejtësisë ishte i lidhur me nga krimi ordineder, korrupsionin deri te krimi në nivele të larta të qeverisjes. Po shikojmë se funksionarët e lartë të shtetit po shkojnë para drejtësisë, njerëzit duan të besojnë këtë drejtësi", tha Çupi.

 

Më të lexuarat