BREAKING NEWS

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te mesazhet dhe takimet me ish-agjentin e FBI, mediat amerikane tregojnë si funksiononte skema dhe publikojnë informacionin që mund të tronditë kryeministrin shqiptar

Nga përmendja e emrit të Edi Ramës 6 herë në dosje, te
x
BREAKING NEWS

27 Janar 2023

27 Janar 2023
x
BREAKING NEWS

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj deputetes së PS-së: Na sillni fakte dhe jo komente

Fillove dhe ti si Berisha? Eksperti i ekonomisë shpërthen ndaj
x
BREAKING NEWS

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse zbarkoi në zyrën e Altin Dumanit: Çështje të bujshme që janë hapur dhe nuk mbaron këtu

SPAK ngre stekën/ Ambasadorja e BE zbulon arsyen e fortë përse
x
BREAKING NEWS

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar? Ambasadorja Hohmann zbardh të vërtetën

A po përgatiten sanksione nga BE për zyrtarët e korruptuar?
x
BREAKING NEWS

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare", Salianji: Edi Rama sot minimalisht duhet të dorëhiqet

"McGonigal ishte ortak me 25% te një kompani shqiptare",
x
BREAKING NEWS

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja çfarë i kërkova dje me urgjencë ambasadës amerikane

A ka marrë përgjigje? E zbulon vetë Andi Bushati: Ja
x
BREAKING NEWS

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon kryeministri, çdo shqiptar e sheh çfarë kemi bërë ne

BE godet Ramën: Nuk jemi dakord për fondet që kërkon
x

Politike

Afera e inceneratorëve, prokurores Mariola Mërtiri i kërkohet shpjegim për lidhje me Stela Gugalljan, Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin

Afera e inceneratorëve, prokurores Mariola Mërtiri i kërkohet

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit prezantoi si gjetje të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit në kriterin e figurës së prokurores së Tiranës, Mariola Mërtiri dhe i kërkoi asaj shpjegime për lidhjet e saj dhe të bashkëshortit me personat e shpallur në kërkim për akuza të korrupsionit në aferën e inceneratorëve. Siç lexoi relatori Roland Ilia, prokurores i ishin kërkuar shpjegime për lidhje “të drejtpërdrejta dhe të tërthorta” me Stela Gugalljan, Klodian Zoton dhe persona të tjerë të shpallur në kërkim apo marrë nën hetim nga SPAK me akuza të korrupsionit. Ilia vuri në dukje se këto kontakte nuk ishin deklaruar, pavarësisht se bashkëshorti i subjektit kishte punuar për kompanitë e drejtuar nga Zoto e Gugallja. Prokurorja Mariola Mërtiri është kunata e Mirel Mërtirit dhe Stela Gugalljes, por ajo mohoi në fjalën e saj të kishte kontakte të papërshtatshme. Ajo i tha KPK-së se njohjet e saj me kunatën kishin qenë të përcipta dhe lidheshin vetëm prej faktit se ajo ishte bashkëjetuese e vëllait të bashkëshortit të saj. Ndërsa mohoi të njihte Zoton dhe personat e tjerë të përmendur në aferë. Mërtirit iu kërkuan po ashtu shpjegime mbi blerjen e një apartamenti në Fier, ndërsa iu vunë në dukje dyshimet e ngritura për kontakt të papërshtatshëm me shitësin e apartamentit dhe iu bënë pyetje në lidhje me tre dosje që kishte hetuar. Hetimi administrativ po kryhet nga trupa e kryesuar prej Etleda Çiftjas, me relator Roland Ilia dhe anëtare Pamela Qirko, ndërsa vëzhgues ndërkombëtar ishte Willem Brower. Mariola Mërtiri përfundoi studimet në Shkollën e Magjistraturës në vitin 2009 dhe punoi si prokurore pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Fier. Prej vitit 2016, Mërtiri e ushtron funksionin pranë Prokurorisë së Tiranës. Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, DSIK, kishte sjellë një raport pozitiv për prokuroren Mariola Mërtiri. Po ashtu edhe në raportin e dytë, pas kërkesës për përditësim nga KPK, DSIK nuk kishte vënë në dukje probleme sa i përket prokurores, duke e cilësuar atë të përshtatshme për vazhdimin e detyrës.

Më të lexuarat