BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Politike

Afera e ish-agjentit të FBI-së, Berisha "plas" dyshimet e forta: Ka “McGonigal” të tjerë në SHBA e Evropë

Afera e ish-agjentit të FBI-së, Berisha "plas" dyshimet e

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur pasditen e sotme në mbledhjen e Kryesisë së PD-së në selinë blu teksa ka përmendur çështjen “McGonigal”, duke thënë se qëllimi ka qenë asgjësimi i opozitës shqiptare.

Ai foli edhe për një bashkëpunëtor të McGonigal, Mark Rosini, i cili sipas tij ka bërë akuza hapur se Berisha është një “kukull e Putinit” në televizionet e kontrolluara nga Rama.

Berisha shtoi më tej se fuqia e institucionit më të fëshëm të fushës në SHBA, FBI-së, është përdorur për qëllime private nga Edi Rama duke korruptuar shefin e kundërzbulimit të këtij institucioni, Charles McGonigal.

Ai vijoi duke thënë se ish-agjenti është përdorur edhe për afera të tjera dhe ka marrë gjithashtu pagesa të tjera, duke shkuar sipas tij deri në miliona.

Gjithashtu Berisha deklaroi se “mafia e Tiranës” është një rrezik jo vetëm për shqiptarët, por edhe për SHBA, ndërsa tregoi se ka “McGonigal” të tjerë në SHBA dhe Evropë në nivele më të ulëta.

“Qëllimi i tyre ka qenë asgjësimi i opozitës shqiptare, nga viti 2014 rezulton se Mark Rosini një person që kurrë nuk e kisha dëgjuar bënte akuza publike ndaj meje për kukull të Putinit dhe i përsëriste këto në vitin 2019 në televizionet e Ramës. McGonigal nuk është dorëjashtë, në çdo gjë që ka ndodhur për asgjësimin e opozitës shqiptare. Agro nNeza i ka dhënë atij informacione për kompaninë lobiste të Partisë Demokratike, ajo çka është e vërtetuar se po ky ish-oficer i dha atij përsëri informacione të reja për lobimin e kësaj kompanie me datën 16 janar të vitit 2018. Këto informacione biznesmenit të lidhur si mishi me thoin me McGonigal dhe Agron Nezës ia dha zyra e kryeministrit Edi Rama. Pra, del e qartë se fuqia e institucionit më të fuqishëm në SHBA të fushës u përdor për qëllime private nga Edi Rama duke korruptuar shefin e kundërzbulimit të FBI-së.

McGonigal u përdor gjithashtu dhe ëpr afera korruptive të tjera, për licensa. Ai u shpërblye me 225 mijë thuhet në dokument, me 500 mijë nga një bakë e Qipros dhe me miliona thuhet gjerësisht. Ai u angazhua nga Edi Rama për të ndihmuar miqtë e tij të ngushtë, Vangjush Dakon dhe Tmo Doshin e të tjerë të shpallur non-grata nga DASH. Mafia në pushtet përbën pushtetin më të rrezikshëm edhe për vetë SHBA-në. Mafia e Tiranës është një rrezik madhor jo vetëm për shqiptarët por edhe për SHBA siç fakton rasti McGonigal, por ju garantoj se McGonigal-ër në nivele të tjera ka në Evropë dhe SHBA, ju garantoj. Fenomeni McGonigal nuk është i izoluar as në qëllimin politik, nuk është përpjekur vetëm McGonigal në shkatërrimin e opozitës. Kjo është e vërteta e kësaj partie, por për shkatërrimin e saj janë angazhuar haptaz në të gjithë imoralitetin, në të gjithë abuzivitetin edhe të tjerë dhe për të njëjtat motive korruptive. Mafia nuk njeh asnjë parim e normë apo moral e standard. Kam denoncuar para jush kudo se kjo mafia përdor gjithë format e korrupsionit, monetar, erotik e politik”, tha ai.

Më të lexuarat