BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Politike

Afera Sterilizimit, gazetari i njohur zbardh prapaskenat e forta: Në 8 vite shifrat kanë ceduar, pajisjet të gjitha u morën falas

Afera Sterilizimit, gazetari i njohur zbardh prapaskenat e forta: Në 8 vite

Gazetari Andi Tela ka komentuar aferën e sterilizimit teksa deklaroi se me kalimin e viteve shifrat për këtë koncension kanë ceduar. Ai tha se nuk u harxhua asnjë lekë për investimin e tyre të madh dhe se i vetmi investim i tyre paraprak ishin autoklavat që ishin në gjendje.

Në momentin që qeveria vendosi të ndërmerrte veprimin për sterilizimin e mjeteve kirurgjikale në këtë iniciativë nga qendra spitalore universitare nga Ogerta Manastirliu i shkon Beqaj një relacion ku i thotë se në godinën e urgjencave sot në aktin e parë ndodhen një grup pajisjes të pahapura dhe të papërdorura dhe nuk janë vënë në punë me arsyen se nuk ka specialistë që merren me këtë punë dhe bënte disa llogari, futi një kosto dhe gjithë pajisjet që përdorin kirurgët sterilizohen këtu dhe kthehen sërish në punë.

Dhe për ta bërë të gjithë këtë veprimtari mua më duhen kaq lekë thoshte Manastirliu. Ki parasysh se kur u bë ky plani u tha që të centralizohen dhe operacionet në një vend duke vendosur dhe antiklavat aty. Dhe pasi bënë këtë relacion Mnastirliu priste që ministri Beqaj të kthente përgjigje, dhe në hetime te SPAK më pas është vërejtur se kjo kërkesë s’ka marrë përgjigje as pozitive dhe asgjë. Dhe po atë ditë që duhet të merrte një përgjigje drejtoresha, Beqaj ka urdhëruar vartësit e tij që të vazhdohej me procedurën e koncesionit siç ishin dakordësuar pra me këtë procedurë që u bë.

Pasi u bë gjithë kjo procedurë, hapja e garës, sigurisht që Rrjepaj dinte dhe llogaritë, por me kalimin e kohës në këto 8 vite shifrat ceduan dhe për më tepër ato pajisje që ti the u morën nga saniservis falas, pra nuk harxhuan asnjë lekë për investimin e tyre të madh. Saniservis përdori pajisjet e blera nga qeveria e mëparshme pa kosto. Pra investimi paraprak janë autoklavat e marra që ishin në gjendje. Njerëzit kur dëgjojnë këtë procesin e sterilizmit mendojnë se një qese me pajisjet kirurgjikale i përdor mjeku dhe i hedh në plehra, por kjo nuk ndodh. Vetëm një, dy, tre mund të hidhen pjesa tjetër merren dhe sterilizohen në autoklavë dhe kthehen prapë në përdorim.

Më të lexuarat