BREAKING NEWS

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj për Bashkinë e Tiranës, ma ka kërkuar baza

Deklarata e fortë e ish-deputetit demokrat: I gatshëm të kandidoj
x
BREAKING NEWS

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e naftës dhe benzinës

Tronditet tregu, bordi çon në stratosferë çmimin e
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek Avdylajt?”/ Zhdukja e Ervis Martinajt, RENEA zbarkon në këtë qytet

Çfarë po ndodh? “Hyri për herë të fundit tek
x
BREAKING NEWS

Kërcet arma në Shkodër

Kërcet arma në Shkodër
x
BREAKING NEWS

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për Lefter Kokën dhe tre zyrtarëve të tjerë të arrestuar për aferën e inceneratorëve

Kërkuan lirimin nga qelia, gjykata e Lartë merr vendimin për
x
BREAKING NEWS

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me kallashnikov dhe vrasin gjysmën e lokalit”/ Eksperti i kriminalistikës bën paralajmërimin e fortë: Është rritur profesionalizmi, nga 2012 e deri tani...

“Nuk kemi më kriminelë që shtrijnë dorën me
x
BREAKING NEWS

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë së Shtetit”/ Ish-drejtuesi i policisë zbulon se kush i nxjerr fotot e të shumëkërkuarit Ervis Martinaj

“Bëhet për të tërhequr vëmendjen e Policisë
x
BREAKING NEWS

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i Lartë i Policisë së Shtetit zbulon si rekrutohen vrasësit me pagesë

“Fillimisht i japin makinën për...” Ish-drejtuesi i
x

Politike

AIDSSH mbledh dosjet e Sigurimit të Shtetit nga të gjitha arkivat, zbardhet përmbajtja e të dhënave

AIDSSH mbledh dosjet e Sigurimit të Shtetit nga të gjitha arkivat,

Autoriteti mbi Informimin për Dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit ka mbledhur shumicën e dokumenteve nga arkivat në vend. Në raportin vjetor të vitit 2017 janë dhënë dhe detaje mbi dokumentet e grumbulluara. Në Arkivin e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë identifikuar fondet arkivore që i përkasin ish-Sigurimit të Shtetit: Fondi i dosjeve administrative; Fondi i dosjeve të rrjetit sekret; Fondi i dosjeve të përpunimeve. Te fondi i dosjeve administrative përfshihet dokumente për veprimtarinë e institucionit (ish MPB) si analiza vjetore, plane masash, përgjithësime, informacione, letra, raporte, etj. Fondi i dosjeve të rrjetit sekret përbëhet prej 1642 dosjesh të bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit. Ndërsa fondi i dosjeve të përpunimeve përbëhet nga 104 dosje përpunimi të DPB Sarandë, 38 dosje drejtimi të DPB Vlorë dhe 16 fashikuj të DPB Berat. Ndërkohë janë të pa inventarizuara dosjet formularë (të përpunimit) të Matit, Fierit, Gjirokastrës (të cilat ndodhen në godinën e Institutit të Përgatitjes së Qenve të Policisë); Librazhdi dhe Tepelena. Fondi i dosjeve hetimore e gjyqësore përbëhet nga 13968 dosje, të gjitha të inventarizuara në mënyrë elektronike (gjeneralitetet e personit dhe numri i dosjes). Fondi i dosjeve personale të punës të oficerëve dhe nënoficerëve të sistemit të Ministrisë

Punëve të Brendshme si dhe të punonjësve civilë e ilegalë përfshin periudhën që nga viti 1945 e

në vazhdim. Numri i tyre është rreth 12000 dosje oficerësh, 16340 nënoficerësh, 950 ilegalë

(punëtor operativ për periudhën 1945 – 1990) si dhe 520 dosje të punonjësve civilë, dosje te cilat

jo të gjitha i përkasin fondit të ish-Sigurimit të Shtetit. Dokumente të tjera arkivore të ish-Sigurimit të Shtetit. Janë identifikuar në ambientet e Fondit ku ruhet dokumentacioni me vlerë ruajtje të përhershme si vijon: Skedarë me kartela me të dhëna nga dosjet hetimore – gjyqësore; Tregues dhe katalogë alfabetikë me të dhëna nga dosjet hetimore – gjyqësore; Skedarë alfabetikë me kartela model nr.1 të përpunimeve, sipas modelit të përcaktuar në “Rregulloren e Evidencës Operative” viti 1987; Kartela model nr. 2 RSI, sipas modelit të përcaktuar në “Rregulloren e Evidencës Operative” viti 1987; Të sektorit të Degës së Punëve të Brendshme, Lushnjë; Regjistra për kontingjentet në përpunim; Libra të evidencës operative;