BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Politike

Aksioni opozitar/ Paloka zbulon çfarë do të ndodhë më 7 korrik, plas deklaratën e fortë: Alibeajt i leverdis loja e...

Aksioni opozitar/ Paloka zbulon çfarë do të ndodhë më

Për kryetarin e Këshillit Kombëtar në PD, Edi Paloka protesta e 7 korrikut do të sjellë frymën e bashkimit tek të gjithë demokratët.

"Unë mendoj që mbase një nga efektet e kësaj proteste mund të jetë bashkimi i atyre demokratëve që kanë ngelur të pa bashkuar, pra dhe ata që janë të mënjanuar, si një test i parë i PD pas lëkundjes që pati në parti, por kjo ngelet efekti i fundit. Qëllimi parësor i protestës ka 1001 arsye se pse shqiptarët jo sot, por më 7 korrik, por të paktën prej disa vitesh, do duhej të ishin në shesh për të kërkuar largimin e kësaj qeverie.

Në fakt unë kam qenë nga ata që pavarësisht se Berisha ka qenë dakord, unë kam qenë për ta organizuar për në muajin shtator, por duket se zhvillimet e përditshme në Shqipëri, ku reagimi popullor vjen menjëherë pas një padrejtësie që i behët, p.sh., rritjet e çmimit ose çdo gjë, duket se shqiptarët e kanë të vështirë të bëjnë një reagim të tillë dhe presin gjithmonë opozitën të bëj një reagim dhe të dalë përballë protestës, por nga tjetër, jo gjithmonë mendoj se duhet të pritur që të dal opozita në ballë për të reaguar", tha Paloka.
Për Palokën, protesta është shtyrë edhe nga ana e shoqërisë civile, dhe si e tillë ftohet të marrin pjesë të gjithë rreth saj.

Sipas tij, Alibeaj dhe grupi i tij është i paftuar, meqë loja e tyre i leverdis Ramës.

Sot jemi vendi më i varfër në Evropë, falë Edi Ramës, këtu çdo ditë qeveria tallët me shqiptarët, dhe për fat edhe ata e kanë toleruar që të ndodh një gjë e tillë.

Me strategjinë që përdor qeveria, shohim një shkatërrim total të ekonomisë shqiptare, dhe nuk shohim asnjë reagim, pra ka mijëra arsye për të protestuar, duhet opozita të marrë rolin e saj të vërtetë, të ju prij njerëzve dhe proceseve për të rrëzuar këtë qeveri.

Korriku është muaji i nxehtë dhe për fat të keq shqiptarët e kanë treguar ne periudha të tilla që po e them në mënyrë figurative, preferojnë të rijnë në hije sesa të dalin të protestojnë edhe kur u shkelen të drejtat e tyre. Rama e din këtë fenomen dhe pikërisht në këto përudha shqiptarëve u ka bërë padrejtësitë më të mëdha, por për këtë protestë përveç Berishës, ishe edhe ajo pjesa e shoqërisë civile, e cila zhvilloi një takim me të dhe këmbënguli për protesta, sepse s’duhet te çohemi në protestë në shtator, p.sh., për çmimet që janë rritur ne qershor. Pra, kjo do të jetë protesta e parë që do të organizojë PD, si një lloj testi. Nuk kemi komunikuar me Alibeajn, dhe 2-3 të tjerët sepse mendoj se nuk e kanë interesin e opozitës, ata po bëjnë një lojë që i intereson Ramës, dhe në këtë moment ftesa është e panevojshme dhe e papërshtatshme.

Më të lexuarat