Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Aktorët letër të hapur Ruçit e Metës, thirrje Kumbaros: Keni afat deri të premten, ose do uzurpojmë godinën

Postuar: 13/06/2018 - 10:49

Aktorët e Teatrit Kombëtar i kanë dërguar një letër të hapur krerëve më të lartë të institucioneve shtetërore, lidhur me projektligjin për shembjen e godinës së TK.

Letra u lexua në Komisionin e Edukimit nga aktori Alert Celoaliaj, i cili në fund të letrës paralajmëroi ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro se nëse nuk merren masa dhe nuk dëgjohen kërkesat e aktorëve, atëherë këta të fundit do të uzurpojnë godinën e teatrit.

“Paralajmërojmë se nëse deri të premten s’do të ketë reagim mbi kërkesat tona, aktorët dhe qytetarët do uzurpojmë godinën e TK si të vetmen formë që të mund të na dëgjojnë. Ministria e Kulturës të nisin punën për gjetjen e një zgjedhje të qëndrueshme me të gjitha grupet e interesit”, u shpreh aktori, në letrën drejtuar presidentit Ilir Meta, kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi, dhe krerëve të grupeve parlamentare.

Po ashtu, në këtë takim nuk ishte e pranishme për të disatën herë ministrja e Kulturës, edhe pse PD ia ka bërë kërkesa të vazhdueshme për tu përballur me aktorët e teatrit.

 

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 10

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/11/2018 - 17:44

Është shoqëruar me tensione dhe përplasje protesta e banorëve të zonës së ‘Astirit’ në ditën e 16 të protestë së tyre për të mbrojtur shtëpitë e tyre, të cilat do të prishen për t’i hapur rrugë proje

Postuar: 19/11/2018 - 17:40

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’,  këshilltari ligjor pranë PD, Gazmend Bardhi ka t

Postuar: 19/11/2018 - 17:26

Partia Demokratike ka njoftuar se banorët e Astirit në Unazën e Re do vazhdojnë të protestojnë de

Postuar: 19/11/2018 - 17:20

Lidhjet mes trafikantëve shqiptarë të drogës dhe mafias kalabreze e njohur me emrin “Ndragh

Postuar: 19/11/2018 - 16:51

Zgjedhjet lokale janë duke afruar, e partitë politike janë duke identifikuar kandidatët të cilët

Postuar: 19/11/2018 - 16:47

Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji tha se vettingu në politikë nuk është asgjë tjetër

Postuar: 19/11/2018 - 16:24

Deputetët e PD prej kohësh nuk marrin pjesë në seancat plenare duke e kushtëzuar atë me vettingun