Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Akuzohej si hetues i komunizmit, ish presidenti tregon arsyen përse e dekretoi Xhafajn si ministër

Postuar: 13/11/2018 - 00:00

 Ish-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ftuar në studion e emisionit “Natë me Xhaxhiun”, ndërsa komentoi situatën aktuale politike në vend dhe jo vetëm, u ndal edhe tek goditja e bandës së Shijakut për të cilën opozita akuzon qeverinë se ka bashkëpunuar për blerjen e votave.

Ndërsa u ndal tek dekretimi që ai i bëri kur mbante postin e Presidentit ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Nishani tha se ndonëse nuk ishte dakord moralisht me Xhafajn, ai ligjërisht ishte i pastër dhe e kishte detyrim kushtetues dekretimin e tij.

“Zoti Xhafaj e kishte atë problem, por ai nuk është një problem ligjor apo kushtetues, pasi Xhafaj nuk kishte asnjë problem apo vendim gjyqësor që e dënonte për ndonjë krim në një kohë të caktuar. Kishte pretendime të qytetarëve, të cilat i respektoj, por nuk kishte probleme kushtetuese dhe ligjore. Në këtë rast kërkova informacion të gjitha autoriteteve të vendit, dhe pasi më erdhi përgjigja se ai ishte i pastër, atëherë unë nuk mund të mos e dekretoja, pasi do të shkelja Kushtetutën. Ajo është një përgjegjësi morale, unë iu adresova Parlamentit për rastin në fjalë, ku i thoja se ky persona ka këtë problem moral, por jo kushtetues. Unë nuk pajtohesha me problemin moral të Xhafajt, por nuk mund të dilja mbi Kushtetutën”, – tha Nishani.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 18:18

 Eurodeputeti Johannes Swoboda ka komentuar zhvillimet politike në Shqipëri, ku opozita ka zhvilluar protestën e dytë sot para Parlamentit si dhe ka hequr dorë nga mandatet e deputetëve.Përmes një reagimi në Face

Postuar: 21/02/2019 - 18:14

Ashtu sikurse kishte paralajmëruar, opozita zhvilloi sot protestën e radhës, në epiqendër të së c

Postuar: 21/02/2019 - 18:06

Kryetari i PDK-së, Nard Ndoka deri tani nuk e ka dorëzuar mandatin e deputetit si shumica e opozi

Postuar: 21/02/2019 - 18:04

Deputeti i Partisë Demokratike që pranoi të digjte mandatin, Gent Strazimiri i ftuar në rubrikën

Postuar: 21/02/2019 - 18:00

Në një njoftim në Twitter kryeministri i vendit ka lajmëruar se në orës 18:45 do të ketë një komu

Postuar: 21/02/2019 - 17:56

Mediat e italiane po ndjekin nga afër zhvillimet e fundit në Tiranë.

Postuar: 21/02/2019 - 17:47

Nënkryetarja e LSI, Erisa Xhixho e ftuar në studion e lajmeve të Ora News ka komentuar vendimin e