BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x

Politike

"Alibeaj ka lëkundje mendore, e sheh veten në TV dhe mendon se është lider”, deklarata e fortë e gazetarit: Ai është fenomen që nuk mund të shpjegohet kollaj

"Alibeaj ka lëkundje mendore, e sheh veten në TV dhe mendon se

Analisti Armand Shkullaku, ka shpjeguar "fenomenin" Alibeaj në politikën shqiptare. 

I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në MCN TV, Shkullaku e shpjegoi protagonizmin e Alibeajt në media dhe faktin që ai sillet si drejtues i PD, me një lëkundje mendore, që u ndodh njerëzve, kur papritur e shohin veten përpara prozhektorëve dhe fillojnë të besojnë rolin dhe rëndësinë që u është caktuar. 

"Ju shprehët habi, çfarë është ky njeri, Enkelejd Alibeaj?

Është fenomen që nuk mund të shpjegohet kollaj. Është fenomen jo vetëm politik, por edhe psikologjik, lidhet edhe me gjendjen mentale. Kemi parë edhe te njerës të tjerë, kur të mbushet mendja që përfaqëson atë për të cilën dikush të ka caktuar, por nuk e ke marrë dhe fituar.

Kam respekt për Alibeajn si politikan dhe nuk kam dëgjuar akuza ndaj tij për afera, por vendosja në qendër të vëmendjes dhe projektorëve, të shkakton një lloj lëkundje.

Të hiqesh si kryetar i PD, edhe po të jesh kryetar vërtet kryetar i PD, siç u zgjodh Berisha, sërish duhet të matesh të flasësh në emër të PD, sepse mungon legjitimimi i plotë 100%.

Alibeaj është caktuar të jetë i ngarkuar nga ish kryetari për të përfaqësuar PD, është emëruar edhe kryetar i grupit parlamentar që nuk ekziston më.

Të flasësh në emër të një grupi që nuk ekziston më, është më shumë problem mendor dhe delir sesa politikë. Sheh gjithë ato mikrofona përballë, sheh ata ambasadorët, të duket sikur ti do jesh lideri i së ardhmes. E transmetojnë edhe televizionet, kur shkon në shtëpi mendon se je dikush. Është një fenomen që e kemi parë vazhdimisht në politikën shqiptare. Mbani mend se edhe Eduard Selami në 1996 mendonte se mund të mundte Berishën. Ky është aspekti psikologjik.

Aspekti politik, e shoh të lidhur me dy momente. Mungesa e legjitimitetit, e detyron Alibeajn, ta projektojë të qenurit të tyre atje, nëpërmjet pranimit nga Rama. Rama i trajton si palë dhe nevoja për të qenë palë, kur nuk ke vota nga populli, të cakton Edi Rama.

Rama ka bërë një lloj loje, hajdeni këtu te Taulanti dhe Spiropali për Presidentin, nëse doni t’ju njohim, të dilni edhe në televizor.

Për cfarë shkojnë këta për negociatat për President? A jemi të bindur që presidentin do e caktojë Rama? Akoma nuk dimë emrin. Emri nuk del sepse emri do të dalë në raundin e fundit", tha ndër të tjera Shkullaku në TPZ. 

Më të lexuarat