Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Alibeaj: Sistemi gjyqësor po bie, mungon elementi bazë

Postuar: 11/09/2018 - 13:51

Në një deklaratë për mediat, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj është shprehur se në situata ku ndodhet gjyqësori kërkon një zgjidhje të shpejtë pasi qytetarët janë në mungesë të drejtësisë.Sipas Alibeajt, një situatë e tillë vjen për shkak të kapjes së sistemit të drejtësisë.

 
"Momentalisht jemi pa Gjykatë Kushtetuese, pa SPAK dhe pa BKH. Jemi pa mundësi të kontrollojmë pushtetin prej pushtetit gjyqësor. Por më e rëndësishmja është se jemi në mungesë të dhënies së drejtësisë për qytetarët. Mungon elementi bazë i ndarjes së tre pushteteve. Sistemi gjyqësor nuk ekziston më për shkak të Vettingut. Është situatë, e cila kërkon zgjedhje. Ajo që po ndodh me reformën nuk është thjesht kapje politike. Ajo që diskutuam ne është gjetja e zgjidhjeve. Se cilat janë këto zgjidhje, ne kemi prezantuar një platformë prej 7 pikash, që e përcaktojnë fare qartë çlirimin politik të sistemit të gjyqësorit. Kjo ishte mbledhja e parë që bëri rezymenë. Një republikë që nuk është më republikë. Kjo republikë nuk ka më një sistem demokracie. Momenti i dytë do të përcaktojnë mjetet.", tha Alibeaj.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/04/2019 - 10:11

Nimet Musai është emëruar kreu i grupit më të ri parlamentar i quajtur grupi i pavarur.I ftuar në emisionin “Natë me Xhaxhiun” në Fax News, Musai tregoi se ka pranuar mandatin për të treguar vlera në parla

Postuar: 19/04/2019 - 10:10

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj po zhvillon një takim në ambientet e ministrisë me vartësit

Postuar: 19/04/2019 - 09:35

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë zyrtare në Pentagon, ku u prit nga Sekreta

Postuar: 19/04/2019 - 09:20

Ish-kryeministri Sali Berisha, po bën ç’është e mundur që vendi të zhytet në kaos.

Postuar: 19/04/2019 - 09:10

Partia Demokratike dhe lëvizja Socialiste për Integrim janë tërhequr nga protestat.

Postuar: 19/04/2019 - 09:02

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu me anë të një postimi të gjatë në rrjetet sociale k

Postuar: 19/04/2019 - 09:00

Deputetët e rinj të futur në Parlament, të cilët dolën kundër vendimit të Bashës dhe Kryemadhit p