Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Alvini u rrëmbye apo u shoqërua? Sandër Lleshaj tregon detajet e operacionit dhe pse shkoi në Liban për ta tërhequr

Postuar: 11/11/2019 - 22:21

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zbuluar arsyen pse shkoi në Bejrut ditët kur po shpëtohej 11-vjeçari që ishte në kampin Al-Hol në Siri.Lleshaj tha në Opinion se ka qenë aty për të ndjekur operacionin dhe shtoi se i gjithë operacioni është bërë me kërkesën e qeverisë së Shqipërisë.

Pjesë nga debati me Fevziun:

Kush shkuar dhe pse shkuat, pasi ka pasur kritika për rolin tuaj?

Kritika nga kush?

U quajtët sikur ishit për show.

Ka njërëz që janë të profilizuar për kritika. Unë them që Alvin Berisha është i lirë, falë punës së përbashkët. Unë kam qenë atje për të përshpejtuar procesin.

Si do e përshpejtonit?

Të gjitha ata njerëz që janë aty, janë pjesë e ekipit shqiptar, të tjerët janë shqiptarë. Ky është efekti i pranisë time atje.

Kush e kreu operacionin?

Policia shqiptare, Kryqi i Kuq, Gjymsë Hëna dhe autoritetet shqiptare.

Kush ishte iniciator?

Ishte qeveria shqiptare, të dy këto institucione vepruan me kërkesë tonë. Ky operacion ka pasur tre faza.

U rrëmbye apo u shoqërua?

U shoqërua sipas rregullave, sipas një shteti serioz. Është tërhequr nga Gjysmë Hëna dhe Kryqi i Kuq.

Po qeveria italiane çfarë bëni?

Ka vepruar ngushtësisht me ne, ka ndjekur operacionin dhe nga ka mbështetur.

Po Kryqi i Kuq dhe Gjysmë Hëna nga kush u iniciua?

Me kërkesën tonë dhe të qeverisë italiane.

Pse shkuat?

Unë shkova se ky ishte një rast i rëndësishëm dhe doja të mbështesja oficerët shqiptar që ishin atje dhe doja të ndërtoja një kanal për të tërhequr dhe fëmijët e tjerë që janë aty.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 06/12/2019 - 14:07

Deklarata që ajo bëri pak ditë pasi Shqipëria ishte goditur nga tërmeti i fortë i 26 nëntorit dhe numri i jetëve të humbura arriti në 51, i kushtoi postin kryebashkiakes së Durrësit, Valbona Sako, tashmë e dorëhequr.

Postuar: 06/12/2019 - 13:57

Ditën e sotme Shqipëria ka marrë kryesimin e Presidencën e OSBE-së dhe këtë kryeministri Edi Rama

Postuar: 06/12/2019 - 13:48

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaron se Shqipëria mbetet e

Postuar: 06/12/2019 - 13:19

Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka kërkuar nga prokuroria që të hetojë të gjith

Postuar: 06/12/2019 - 13:12

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka mbërritu në spitalin e Traum

Postuar: 06/12/2019 - 13:04

Ish-deputeti i PD, Genc Pollo ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me kryesim