BREAKING NEWS

Amerikanët të vendosur për pensionimin e Berishës, kujt i është bllokuar viza rrezikon të mbetet jashtë listave, shtohet presioni ndaj Bashës

Amerikanët të vendosur për pensionimin e Berishës, kujt i
x

Politike

Ambasada Amerikane jep mesazhin e fortë: Ky është shembulli i fundit i ...

Ambasada Amerikane jep mesazhin e fortë: Ky është shembulli i

Ambasadës Amerikane me anë të një shkrimi në rrjetet sociale ka bërë me dije se pajisjet për fikjen e zjarreve që dhuruara nëpërmjet programit të Ndihmës Humanitare të Komandës Evropiane u përdorën së fundmi nga forcat shqiptare të ndihmës së parë për të shuar zjarret në të gjithë vendin.

Postimi i Ambasadës Amerikane në Facebook

Pajisjet për fikjen e zjarreve, të dhuruara nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në qershor të 2019 nëpërmjet programit të Ndihmës Humanitare të Komandës Evropiane, u përdorën së fundmi nga forcat shqiptare të ndihmës së parë për të shuar zjarret në të gjithë vendin. Pajisjet përfshinin: kontenierë uji për helikopterë, të cilët mund të shkarkojnë mbi 2500 litra ujë direkt në një zjarr pyjor, kamera për pamje termale, të cilat u mundësojnë zjarrfikësve shqiptarë të shquajnë viktima të bllokuar në flakë ose të fshehur nga tymi, si dhe veshje dhe pajisje mbrojtëse e rezistente ndaj zjarrit, për të rritur mbrojtjen dhe sigurinë e zjarrfikësve dhe punonjësve të ndihmës së parë. Dhurimi i pajisjeve të ndihmës humanitare është shembulli i fundit i bashkëpunimit të palëkundur dhe të qëndrueshëm midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë. #KrahPerKrahe

Më të lexuarat