Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Ambasadorët zbuluan parajsën mbi tokë”, trondit me deklaratën ish-ministri i Drejtësisë: Dy ngjarje shumë të rënda. Edi Rama në veçanti...

Postuar: 21/10/2019 - 16:45

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani tha se politika në tërësi dhe kryeministri Edi Rama në veçanti kanë bërë çmos që të vonohej momenti i çeljes së negociatave për anëtarësim.

Sipas tij vonesa për marrjen e statusit kandidat dhe më tej, vetëkushtëzimi për Reformën në Drejtësi si shpikje shqiptare ishin ngjarje të rënda që vonuan çdo gjë në mënyrë të palogjikshme.

Reagimi i Manjanit

Kush ka mend në kokë e sy në ballë duhet të jetë në gjendje të kuptojë se nga liberalizimi i vizave për ne e deri më sot, jemi në REGRES.
Dmth Europa që ulet me ne në NATO dhe na pranon pa viza, sot nuk është gati as të ulet në bisedime me ne?!

Ky quhet regres! Regres i ardhur nga ne vetë.
Politika në tërësi dhe Edi Rama në veçanti kanë bërë çmos që të vonohej momenti i çeljes së negociatave për anëtarësim.

Vonesa për marrjen e statusit kandidat dhe më tej, vetëkushtëzimi për Reformën në Drejtësi si shpikje shqiptare ishin ngjarje të rënda që vonuan çdo gjë në mënyrë të palogjikshme.
Shpesh themi që X apo Y ambasador bënë këtë apo atë gjë. Jo jo, e kemi bërë me vetë të gjithën, me qëllimin e dukshëm që të fitohet pushteti. Ambasadorët që zbuluan parasjën mbi tokë, bënë vetëm detyrën ndaj CV të tyre duke futur në agjenda ndërkombëtare gjera që Qeveria e 2013 i kërkoi me insistim.

Natyrisht çdo gjë u bë për interesa të brendshme pushteti. Ja ku është dhe fundi i kësaj logjike. Një shtet me super pushtet, por në defiçit të thellë demokratik, institucional dhe ekonomik.
Për këtë regres ka vetëm një Përgjegjës të drejtpërdrejtë: Edi Ramën.
Sigurisht ka edhe përgjegjës të tjerë që e pranuan dhe lejuan këtë situatë, ku më e para është LSI dhe veçanërisht Ilir Meta. (Pa dyshim nuk përjashtoj as veten, për aq sa më takon, nga kjo përgjegjësi) Kjo na ka ndodhur dhe s’kemi përse të kërkojmë lart e poshtë fajtorët….

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 21:02

Presidenti Ilir Meta ka bërë një deklaratë shumë të fortë teksa po fliste të premtën para gazetarëve.

Postuar: 15/11/2019 - 20:46

Nga samiti i Selanikut, ambasadori i SHBA-së në Greqi Geoffrey R.

Postuar: 15/11/2019 - 20:33

Në programin “Historia ime”, Arbër Kodra tregoi si ka ndryshuar jeta e tij pasi trego

Postuar: 15/11/2019 - 20:30

Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, tha pasditen e sotme në një konferencë me gazetar

Postuar: 15/11/2019 - 20:21

Presidenti Ilir Meta ka pritur ditën e sotme në Presidencë ish-eurodeputeten, Doris Pack.

Postuar: 15/11/2019 - 20:03

Ditën e sotme kryedemokrati Lulzim Basha zhvilloi një takim me mediat për të folur lidhur me ngër

Postuar: 15/11/2019 - 19:48

Mesila Doda është shprehur se  nëse zaptohet Gjykata Kushtetuese, mbetet vetëm “rruga