BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Ambasadori shqiptar në Britani ngre alarmin dhe i bën thirrje qeverisë: Fëmijët tanë po bullizohen, t’i jepet fund fushatës së diskriminimit për emigrantët e paligjshëm

Ambasadori shqiptar në Britani ngre alarmin dhe i bën thirrje

Ambasadori i Shqipërisë në Britaninë e Madhe, Qirjako Qirko bën thirrje për t’i dhënë fund fushatës së diskriminimit mes debatit për emigrantët e paligjshëm, ku kryesisht përmenden shqiptarët.

Ai është shprehur se fëmiëjt shqiptarë po bullizohen në shkollat e Britanisë për shkak të debatit për emigratët që mbërrijnë me gomone në Angli.

“Fëmijët shqiptarë po i nënshtrohen bullizmit racist në shkollat ??e Mbretërisë së Bashkuar për shkak të debatit rreth mbërritjeve me gomone”, tha ambasadori.

Qirko u shpreh se më shumë se 140,000 shqiptarë që jetonin në Mbretërinë e Bashkuar ishin prekur negativisht nga debati, i cili po përforconte stereotipet negative dhe racizmin.

“Kjo fushatë diskriminimi ndaj shqiptarëve që jetojnë këtu në Britani të Madhe duhet të ndalet. Ka njerëz, sidomos të rinj, që bullizohen në shkolla sepse janë shqiptarë. Të gjithë ata që janë përgjegjës për këtë aktivitet duhet të kërkojnë falje”, tha ai.

“Komentet e tij duket se synojnë qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar pasi Suella Braverman, sekretarja e Brendshme, veçoi shqiptarët si kriminelë gjatë një debati mbi krizën e emigrantëve” shkruan The Guardian.

Kujtojmë që Britania pritet të miratojë një ligj që Shqipëria të futet në listën e “vendeve të sigurta” dhe në këtë mënyrë do u ndalohet e drejta për të kërkuar azil në Angli.