BREAKING NEWS

Ish-kryeministri e akuzoi si të shitur te Balla, reagon ashpër Bardhi: Po poshtëron veten, ka përdorur pushtetin për të rritur zerot në llogarinë e tij, shpif për këdo që...

Ish-kryeministri e akuzoi si të shitur te Balla, reagon ashpër Bardhi:
x
BREAKING NEWS

“Ish-kryetarit i vinin mesazhe dhe s’përmendte emrin e kundërshtarit”, Sali Berisha nuk harron të sulmoj Bashën: U angazhua për llogari të...

“Ish-kryetarit i vinin mesazhe dhe s’përmendte emrin e
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet situata epidemiologjike në Shqipëri në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë informon qytetarët: Si paraqitet
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet litri i naftës, benzinës dhe gazit

Bordi i Transparencës vendos çmimet e reja, sa do të shitet
x
BREAKING NEWS

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të ardhshëm, reagon Dash Shehi: Të gjitha mbeten manovra politike

Agron Duka dhe Fatmir Mediu propozuan emrin e tij për President të
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha kryeministër i Italisë do e bëja Chiellinin ministër

Kryeministri Rama i zhgënjyer nga largimi i Dybala-s: Po të isha
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Qeveria merr vendimin e rëndësishëm për federatat sportive
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy persona, dërgohen me urgjencë te Trauma

Aksident i rëndë/ Makina përmbyset në kanal, plagosen dy
x

Politike

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim i është përgjigjur në mënyrë të menjëhershme deklaratave të Edi Ramës për mosnjohjen e Lulzim Bashës si kryetar i opozitës. Takimi i bërë sot midis përfaqësueses së SHBA dhe kryetarit të opozitës shqiptare vjen si shuplakë ndaj deklaratave të Edi Ramës, të cilat kanë qenë në sinkron me ato të Sali Berishës. 

SHBA duket se nuk e kanë përtypur dopiolojën e KM, Edi Rama, qëndrimi i të cilit ka rënë ndesh në mënyrë flagrante me politikën amerikane. Edi Rama në mënyrë të tërthortë shkeli vijën e kuqe të vendosur nga SHBA, përsa i përket faktit që ata njohin si kryetar unik të opozitës vetëm Lulzim Bashën.

Përpjekjet e fundit të Edi Ramës duket se kanë rënë ndesh me luftën amerikane për ç’montimin e Sali Berishës dhe lëvizjes berishiste që ka zënë rrënjë si një grupim destruktiv dhe antiamerikan. 

Takimi  i mbrëmjes së sotme Kim-Basha është një kod i kuq paralajmërues  i amerikanëve për Edi Ramën, kod që e hedh kryeministrin shqiptar si një inspirues të politikë antiamerikane. 

Gjuha e përdorur nga Yuri Kim për Lulzim Bashën, në njoftimin e saj të shkurtër për takimin në fjalë paralajmëron Edi Ramën se, Lulzim Basha për amerikanët është luftëtar antikorrupsion, gjë që i jep forcë luftës së kryedemokratit kundër trekëndëshit të Bermudës.    

Vetë ambasadorja amerikane ka qenë e kujdesshme të bëjë publik takimin përmes një statusi në rrjetet sociale ku shkruan: “Falenderoj kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha për takimin e shkëlqyer për disa çështje, përfshirë forcimin e institucioneve demokratike, për të luftuar korrupsionin, investimet amerikane në Shqipëri nga veriu në jug. Opozita e fortë është thelbësore për demokracinë”.

Mjafton të lexosh këtë mesazh të Kim për të kuptuar se sa goditje vdekjeprurës është për Edi Ramën mosnjohës të kryetarit legjitim të opozitës.

Nga sot opozita shqiptare me Lulzim Bashën në krye, po shfaqet në një dimension të ri pasi përzunë si leshterik deti Sali Berishën. Roli i Bashës në forcimin e institucioneve dhe luftën kundër korrupsionit e vë përballë kryeministrit,  sipas kodit të ambasadores Kim, ka bërë lëvizje të hapur kundër dëshirave amerikane.

 

Më të lexuarat