BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x
BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x

Politike

Amnistia Fiskale/ Ngjela bën deklaratën e fortë: Është në favor të Shqipërisë, nuk më hyjnë fare në punë ambasadorët

Amnistia Fiskale/ Ngjela bën deklaratën e fortë: Është

Avokati Spartak Ngjela ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv në lidhje me amnistinë fiskale, ku deklaroi se Shqipëria ka nevojë pasi ka ekonomi informale, duke shtuar se paratë do të futen në bankë pas pagesë së taksave.

Ngjela: Po të ndalonte importi dhe shiu të sillte energjinë, atij do t’i ndërgohej si vjedhje dhe si krim me energjinë. Kjo është shkelje ligji. Fasha varet nëse do të krizë energjitike dhe do të aplikohet. Ky është një treg i lirë. Ata nuk dinë gjë për tregun e lirë. Nuk zgjidhet në rrugë çmimi i energjisë.

Shqipëria e ka në favor amnistinë fiskale, por nuk dihet se çfarë sjelle në tregun ndërkombëtar. Ka qenë një ekonomik informale me para të padeklaruar dhe bëhet amnisti që të kthehen paratë në treg. Ai i ka në thasë këto para. Ai do të paguajë taksën, dhe pastaj nuk është më para e pisët dhe qëndron në bankë. Ligji amerikan thotë se nuk ke deklaruar 40 milionë dollarë, do të paguash taksa dhe këto do të vendosen në bankë. Këto quhen tani të pastra. Nëse bien në burg dhe i ke marrë në krim, ato rrinë në bankë ti shkon në burg. Sepse ia ka paguar shtetit.

Ngjela shtoi se nuk i hyjnë farë në punë deklaratat e ambasadorëve, por tha se kjo është në favor të Shqipërisë.

Ngjela: S’më hyjnë farë në punë ambasadorët, është në favor të Shqipërisë. Ne kemi ekonomi informale dhe duhen formalizuar. Shuma është shumë e madhe dhe ndoshta BE-së nuk i intereson. Ka shqiptarë shumë këtu që nuk i kanë deklaruar. Ju nuk e njihni ligjin. Kam 3 milionë dollarë dhe nëse paguaj taksën bëhen të pastra. Personi shkon në burg dhe paratë nuk preken, kështu thotë ligji amerikan.

Më të lexuarat