BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Politike

Analisti i njohur paralajmëron Bashën, tregon se çfarë e pret nëse pranon kërkesën për bashkëqeverisje të Ramës

Analisti i njohur paralajmëron Bashën, tregon se çfarë e

Analisti Blendi Kajsiu foli për “bashkëqeverisjen” të cilën është kërkuar nga Rama drejt kryedemokratit Basha. Sipas tij, nuk është bashkëqeverisje por bashkëpunim. Kajsiu shtoi se Shqipëria ka nevojë për opozitë, ndërsa shtoi se fitorja ishte e qartë pa qenë e nevojshme bashkëqeverisja.

"Dora e shtrirë e Ramës duhet marrë seriozisht. Sepse çdo lëvizje këtu analizohet si strategji dhe mbetet shpesh në nivelin e aktorit politik, personalizohet dhe nuk bëhet një analizë sociale. Problemi I këtij bashkëpunim është që vetë opozita nuk është e qartë. Rama e bën atë për të ulur tensionin, ai e kupton shumë mirë, sepse është lideri i popullit socialist. Këtu ndarja është demokrat-socialist, më shumë se rajonale, fetare. Jemi në pasojat e një krize. Rama është i ndërgjegjshëm për këtë, që këta vërtet humbën, që nuk janë shumicë qeverisëse por ky popull që mbetet shqiptar bllokon. Bashkëpunimi nuk do jetë duke bashkëqeverisur, sepse ajo e përkeqëson situatën, Shqipëria ka nevojë për opozitë. Futja e PD-PS në bashkëqeverisje nuk është e nevojshme sepse ajo bëhet kur elektorati jep këtë mesazh por ky nuk ishte mesazhi që dha elektorati. Mesazhi ishte I qartë pavarësisht çfarë thotë opozita tani. Fitorja është e qartë, nuk ka nevojë të bashkëqeverisë. Por duhet të plotësojë kushtet, ankesat që ata kanë, te zgjedhja e presidentit, të marrë parasysh sugjerimin për të sfumuar konflikt. Rama tha jam pa limit, por nuk tha që do të bashkëqeverisim. Nëse opozita nuk e propozon, pse duhet të propozojë mazhoranca bashkëqeverisje? Kryeministri nuk ka bashkëqeverisje, ai tha bashkëpunim", tha Kajsiu.

Më të lexuarat