BREAKING NEWS

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për Shqipërinë, i jep dritën jeshile për të nisur procesin integrues në BE

Momenti i SHUMËPRITUR! Holanda ndryshon qëndrim për
x
BREAKING NEWS

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik informacionin e rëndësishëm: Ia dolëm edhe kësaj sfide!

“LAJMI QE PRISNI”, kryeministri Edi Rama bën publik
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës: Ka procese penale në SHBA, ja mesazhi i ambasadores Yuri Kim

Spartak Ngjela lëshon ‘BOMBËN’ ndaj Lulzim Bashës:
x
BREAKING NEWS

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe plas paralajmërimin e fortë: Do të ketë pasoja për PS-në!

Largimi nga politika i Gramoz Ruçit, Spartak Ngjela tregon dy arsyet dhe
x
BREAKING NEWS

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e rëndësishëm/ KPK merr vendimin e menjëhershëm dhe shkarkon prokuroren e njohur të Tiranës

Ishte krahu i djathtë i Arta Markut kur drejtonte institucionin e
x
BREAKING NEWS

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për Shqipërinë

VENDIM zyrtar! Bashkimi Europian jep lajmin e shumëpritur për
x
BREAKING NEWS

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos autorin. Zbardhet shkaku (EMRI+FOTO)

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës, policia fundos
x
BREAKING NEWS

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të jashtëzakonshme, Harxhi bën denoncimet e forta: Vëzhguesit janë kërcënuar! Ja cila është shkelja më e rëndë!

Grupimi 'Për PD-në' del në konferencë të
x

Politike

Analisti i njohur paralajmëron një tjetër "tërmet" në Partinë Demokratike: Martesa e detyruar me LSI-në bëri që...

Analisti i njohur paralajmëron një tjetër

Analisti i njohur, Adri Nurellari thotë se Partia Demokratike hyri në zgjedhje e pozicionuar keq duke varur shpresat në fitorja vetëm tek Lëvizja Socialiste për Integrim. Sipas tij, PD edhe pas rezultatit po vazhdon të gabojë duke mos bërë reflektim.

“Martesa e detyruar me LSI e ka nisur keq lojën që në fillim duke u pozicionuar parti e dytë dhe që e kishte fitoren me shpresë vetëm si parti me patericat e LSI. Dhe retorika që po bëhet sot është se opozita është vetëm 30 mijë vota larg, por e vërteta është se PD ka një hendek shumë të thellë me PS. Kjo kërkon reflektim dhe kurajë me pa veten në pasqyrë”, deklaroi ai.

Sipas  Nurellarit, PD duhet të mësojë nga ajo çfarë i ka ndodhur partisë simotër të saj në Kosovë, LDK-së e cila duke mos reflektuar dhe marrë përgjegjësi ka humbur një masë të konsiderueshme të elektoratit.

“LDK ka qenë partia e parë shqiptare pluraliste e themeluar që prej 1989. Në zgjedhjet e para të parë ka marrë 45.5% të votave. Në 2004 ka marrë 45.42 dhe prej atëherë nuk ka pasur asnjëherë më fitore dhe nuk ka pasur asnjëherë marrje përgjegjësi edhe reflektim duke bërë që të vijë duke u tkurrur. Në 2021 është katandisur në 12.7%. E bëj këtë paralelizëm se çfarë ndodh nëse nuk ka radiografi të brendshëm apo pasqyrë. Ky është një leksion i mirë për partitë e tjera sepse partitë që kanë rrëzuar komizmin janë të pakta që janë akoma në këmbë”, deklaroi politologu për Euro Neës Albania.

Më të lexuarat