Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Arrestimet e zyrtarëve të opozitës, reagon nënkryetarja e LSI-së: Së shpejti Rama do...

Postuar: 20/06/2019 - 17:37

Përmes një postimi në facebook, nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho ka reaguar për përgjimet e publikuara një ditë më parë nga e përditshmja gjermane ‘Bild’.

“Në një shtet të së drejtës ku institucionet funksiojnë do duhet që sot prokuroria të kishte marr në pyetje dhe të fillonte proçedurat e pergjegjësisë penale duke filluar nga Kryeministri Rama, te deputetët e rilindjes tek kriminelët , tek punonjësit e policisë të perfshirë në këtë skemë kriminale të blerjes së votave dhe shantazhit e presionit shtetëror .” shkruan Xhixho ndërsa shton se sot si në çdo vend të europes politika duhet të kishte treguar moral dhe përgjegjshmëri karshi qytetarëve duke treguar që nuk është aty për një karrige ,por për t’i shërbyer njerëzve.

“Të gjithë do përgjigjen përpara drejtësisë për këtë krim elektoral kjo ska asnjë dyshim.” Përfudon Xhixho postimin e saj .

Postimi i Plotë:

Në një shtet të së drejtes ku institucionet funksiojnë do duhet që sot prokuroria të kishte marr në pyetje dhe të fillonte proçedurat e pergjegjësisë penale duke filluar nga Kryministri Rama, te deputetët e rilindjes tek kriminelët , tek punonjësit e policisë të perfshirë në këtë skemë kriminale të blerjes së votave dhe shantazhit e presionit shtetëror .

Pasi në momentin që ka një ndjeshmëri kaq të madhe publike për zbardhjen dhe vënien përpara drejtësisë të pergjëgjsive të blerjes së votave dhe deformimit të vullnetit të qytetarëve , ku opozita ka djegur mandatet dhe vendi ndodhet në një krize të thellë institucionale e politike padyshim që në një vend europian prokuroria do kishte prioritet numer 1 dosjet 339/1 dhe 184 për t’ju përgjigjur në kohë sa më të shpejt të këtij interesi kombëtar.

Sot si në çdo vend të europes politika duhet të kishte treguar moral dhe përgjegjshmëri karshi qytetarëve duke treguar që nuk është aty për një karrige ,por për t’i shërbyer njerëzve .

Po kjo nuk ndodh në Shqipëri , sot në mënyrën më të turpshme me një arroganc të pashoq shofim se si njerëzit e përfshirë në këtë shbërje dhe denigrim të shtetit të së drejtës dhe dhunim të demokracisë shfaqen duke na e servirur gjithçka si normale.

Shume turp dhe fyese për gjithë qytetarët shqiptarë.

Kjo pasi prokuroria është nën kontrollin e kësaj maxhorance dhe padyshim frika nga ndëshkimi i zyrtarëve të lartë nuk ekziston.

Dhe çfare ndodh?

Sot të arrestuar janë qytetarët e Shkodrës, doktor Bardh Spahia, qytetarët e Beratit, Kukësit,Skraparit , Kavajes e Lezhës e shumë të tjerë në gjithë Shqipërinë që nuk kanë pranuar të shkelen në dinjitet e në të drejtat e tyre nga kjo qeveri kriminale dhe protestojnë për t’u zbatuar dekreti i Presidentit të Republikes për anullimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit. Sepse ne njohim shtetin e së drejtës, demokracinë , kushtetutën e ligjet kurse Rilindja njeh drogën e krimin, bandat si parime të funksionimit të shtetit.

Të gjithë do përgjigjen përpara drejtësisë për këtë krim elektoral kjo ska asnjë dyshim.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/07/2019 - 12:26

Kryetari i PD, Lulzim Basha, deklaroi nga Tropoja se qeveria ka diskriminuar bashkitë e veriut për të ndëshkuar politikisht qytetarët që nuk mbështesin qeverinë e Edi Ramës.

Postuar: 23/07/2019 - 12:20

Nenkryetari i Partisë Demokratike Edmond Spaho deklaroi se opozita do të vijojë protestat si rrug

Postuar: 23/07/2019 - 12:10

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë dje një mesazh shumë të qartë për të gjithë pushtetarë

Postuar: 23/07/2019 - 11:27

Ish-deputeti i PD, Tritan Shehu përmes një statusi në “Facebook” shprehet se procesi

Postuar: 23/07/2019 - 11:07

OSBE i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama në lidhje me paketën anti shpifje për të rishi

Postuar: 23/07/2019 - 10:55

Ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjanit nuk i del ‘e keqja’ me përkujtimin e 3 vje

Postuar: 23/07/2019 - 10:55

Thellohet akoma dhe më tej skandali me falimentimin e “Veneto Banka”.