BREAKING NEWS

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)

Listat e hapura/ Kryeministri Rama del live dhe jep qëndrimin e PS (VIDEO)
x

Politike

“Asnjë lëshim për vjedhjen e zgjedhjeve”, përfaqësuesi i opozitës në tryezën e përbashkët lëshon paralajmërimin e fortë para mbledhjes së Këshillit Politik: Ja çfarë mund ta bëj nul reformën!

“Asnjë lëshim për vjedhjen e zgjedhjeve”,

Ndërkohë që pasditen e sotme pritet të mblidhet edhe Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryeze, Petrit Vasili ka dalë me një mesazh të fortë.

Në një postim në rrjete sociale,Vasili shkruan se nuk do të ketë asnjë tërheqje nga propozimi mbi teknologjinë dhe Administratën Zgjedhore.

Sipas Vasilit, synimi i kapjes e manipulimit të zgjedhjeve nga qeveria përmes propozimit të Partisë Socialiste rrëzon të gjithë procesin e reformës dhe e bën praktikisht nul.

Reagimi i plotë

Asnje leshim rilindjes per vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit te Opozites se Bashkuar, i cili garanton voten e lire, eviton mbushjen e kutive te votimit si dhe barazi te plote te te dyja paleve ne administrimin zgjedhor eshte fundi i reformes.

Ulja kritike e nivelit te garancive dhe synimi i kapjes e manipulimit te zgjedhjeve nga qeveria permes propozimit te Partise Socialiste rrezon te gjithe procesin e reformes dhe e ben praktikisht nul ate.

Ky refuzim ka synim te ligjeroje manipulimin e zgjedhjeve te Dibres ne 2016,te zgjedhjeve te pergjithshme te 2017 dhe te turpit te votimeve moniste te 2019 dhe riperseritjen e tyre edhe ne te ardhmen.

Reforma zgjedhore dhe zbatimi i saj kushte themelore per hapjen e negociatave te anetaresimit te Shqiperise ne BE.

Rilindja e ka penguar qellimisht Integrimin e Shqiperise ne BE.

Pa zgjedhje te lira e te ndershme nuk ka hapje te negociatave.

Ka vetem nje pergjegjes per bllokimin e hapjes se negociatave ky eshte Edi Rama.

Më të lexuarat