BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Politike

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin ndaj Tahirit: Lirimet para kohe me kusht ndodhin rrallë, nuk do përbënte lajm nëse...

Avokati i njohur 'nxjerr zbuluar' drejtësinë me vendimin

Avokati Jordan Daci tha në emisionin “Të Paekspozuarit” se ndërsa disa të dënuar kanë ndërruar jetë në burg nga sëmundja dhe prokuroria nuk i lironte, lirimi i Saimir Tahirit për t’u kujdesur për fëmijët e mitur është rast i rrallë, edhe pse e parashikon ligji. Sipas avokatit Daci, lirimi  i tij nuk do të bënte asnjë lloj lajmi nëse s’do të ishte Tahiri.

“Lirimi i tij është një procedurë, që po mos të ishte Tahiri, nuk do të përbënte asnjë lloj lajmi. Lirimi para kohe me kusht janë standarde që e parashikon ligi, por këto ndodhin rrallë.

Shumica e njerëzve kanë vdekur në burg, edhe pse kanë kërkuar që të vdesin pranë familjes. Di disa raste në GJKKO. Ata kanë qenë afër vdekjes, por nuk i kanë nxjerrë dhe kanë ndërruar jetë në burg. Ligji nuk përcakton disa detaje, pasi abuzohet.

Në rastin konkret mendoj se është dhe rasti. Ligji thotë se: “kujt i ka ngelur 2 vite, këtë masë mund ta bëjë”. Po çfarë ndodh kur është dënuar 2 vite e 1 ditë burg dhe bën një ditë burg. Në këtë rast kërkohet diçka e tillë.

Për rastin e Tahirit ai ka vuajtur më pak se çfarë kishte bërë 1.5 vite burg. Kështu që ka bërë një vit e gjysmë burg. Kjo është pjesa e parë që ha diskutim. Por ka qenë gjykata, që ka caktuar ekspertë, të cilët kanë thënë se bashkëshortja e tij ishte e paaftë, për shkak të spondiliatrozës, probleme në shtyllën kurrizore, dhe ka rezultuar kjo gjë në aktin e ekspertimit.

Prokuroria ka qenë dakord me kërkesën ndaj në këtë rast s’do të bëjë as ankim. Mund të jemi dhe para një rasti pro kushteve ligjore të mundshme, ndaj mos ta paragjykojmë. Ose ai duhet të ishte shpallur i pafajshëm, kjo pasi u shpall i pafajshëm për trafikim droge. Lirimi  i tij nuk do të bënte asnjë lloj lajmi nëse s’do të ishte Tahiri. Ai i merrte vendimet dhe i publikonte atëherë kur ishte ministër dhe u bënte ‘gjyq’ gjyqtarëve. Këto janë pikat që ngrenë pikëpyetjet”-tha avokati Daci.