BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x
BREAKING NEWS

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror rus lëshon paralajmërimin e frikshëm: “Armagedon-i” mund të jetë afër! Raketat bërthamore do godasin Londrën dhe New York-un nëse preket...

Nxehen gjakrat! "Miliona do të vdesin"/ Televizion Shtetëror
x

Politike

Balla sfidon Berishën, thirrje SPAK të hetojë vrasjen e Pjerin Xhuvanit, Kuvendi mblidhet më 7 korrik për gjenocidin në Srebrenicë

Balla sfidon Berishën, thirrje SPAK të hetojë vrasjen e Pjerin

Me refuzimin për të komentuar arrestimin e dy zëvendës drejtorëve të policisë së Elbasanit, Albert Nushi dhe Nikollaq Palla, nën akuzën e shpërdorimit të detyrës, Taulant Balla beson se drejtësia do të hedhë dritë mbi ngjarjen. Në 21 prillin e një viti më parë, tre ditë para zgjedhjeve parlamentare Pjerin Xhuvani, mbështetës i Partisë Socialiste u vra në mes të qytetit nga Arbër Paplekaj, si i dyshuari kryesor i ngjarjes që prej më shumë se një viti është në arrest me burg. Sot si ish-drejtues politik i qarkut të Elbasanit, që u trondit tre ditë para zgjedhjeve nga vrasja e Pjerin Xhuvanit dhe plagosja e katër të tjerëve, Taulant Balla i bëri thirrje SPAK të hetojë vrasjen e Pjerin Xhuvanit. “Lëreni drejtësinë të bëjë punën e vet, unë kam besim te drejtësia”, deklaroi Balla. Ndërkohë 11 ditë para përkujtimit të genocidit serb në Srebrenicë, Partia Socialiste dorëzoi  rezolutën që e dënon atë. Ajo do të votohet në kuvend në 7 korrik, në një seancë ku të ftuar do të ketë edhe përfaqësuese të politikës në Bosnje-Hercegovinë. “Theksohet qartë qëndrimi i qeverisë shqiptare dhe momente te tjera që lidhen më çdo formë genocidi. Dokumenti është punuar nga ekspertët më të mirë dhe natyrshëm edhe në komunikim të vazhdueshëm me institucionet që përfaqësojnë politikën e jashtme të një vendi, sikundër Shqipëria”, deklaroi Balla. Kjo është hera e dytë që parlamenti i Shqipërisë do të votojë një rezolutë që dënon genocid serb në Srebrenicë. E para u votua kundër nga mazhoranca qeverisëse pasi ajo mbante firmën e ish kryeministrit Sali Berisha dhe për të cilën Partia Socialiste është zotuar se çdo nismë ku ndodhet firma e tij, do të rrëzohet.

Më të lexuarat