BREAKING NEWS

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike të premten

Temperatura deri në 40 gradë, moti bën kthesën drastike
x
BREAKING NEWS

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr vendimin për Sokol Mjacajn, ia ‘hedh çelësat në det’

Vrau dy turistët çekë në Prekal, Gjykata e Lartë merr
x
BREAKING NEWS

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet për emërimet brenda Partisë Socialiste dhe ia numëron ‘një nga një’ kryeministrit: Gjithçka e vendos Rama sikur është shefi i Shtabit. Si kjo situatë nuk ka pasur ndonjëherë

“PS është shkërmoqur si parti”/ Spartak Braho flet
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu tregon kur vjen kthesa e madhe dhe si parashikohet fundjava

Rrebeshe të forta dhe stuhi/ Moti bën ndryshimin drastik, meteorologu
x
BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x

Politike

Balla tregon se kur nisin punimet për dy komisionet dhe jep mesazhin e qartë: S’do të ketë President nga radhët e...

Balla tregon se kur nisin punimet për dy komisionet dhe jep mesazhin e

Kreu i grupit parlamentar socialist, Tulant Balla ka thënë në një dalje në media se deri në raundin e tretë presin propozime nga opozita për Presidentin e ri, ndërsa mohoi kategorikisht përfshirjen e Avokatit të Popullit.

Balla hodhi poshtë gjithashtu mundësinë që kreu i ardhshëm i shtetit të jetë një emër i propozuar nga salla e parlamentit aktual.

“Deri të dielën në orën 18:00 nuk do të ketë propozim nga ana e PS. Kemi rënë dakord që nuk do të propozojmë ne kandidatë deri në raundin e tretë. Para 10 ditëve në një nga takimet publike, kemi diskutuar dhe thënë që deri në raundin e tretë do të jetë fryma e këtij dokumenti ku kanë të drejtë të pozojnë. Ata të sjellin një listë me argumentet konkretë dhe ta diskutojmë. Kjo nuk ka ndodhur. Më pas të martën kjo u sqarua tërësisht.

Të gjitha keqkuptimet që janë pasur janë sqaruar. Ua thash, ne do të vazhdojmë të dialogojmë me grupet e tjera të opozitës në një proces të nevojshëm. S’e gjej me vend që PD siç u informova të ketë marrë vendimin të insistojë tek varianti me Avokatin e Popullit. Ai variant nuk përdoret për Presidentin e Republikës. Ku ka ndryshuar qëndrimi ynë apo shkelur marrëveshjen? Një listë e mbyllur të jetë imponim i kapicës nuk është formulë. Kushtetua imponon negocim. Kryetari i PS, Rama ka qenë i drejtpërdrejt në diskutimet e bëra ku ka thënë që përjashtojmë një President nga salla e parlamentit”, tha Balla.

Balla tha më tej se përshëndet ngritjen e komisioneve zgjedhore për Reformën Territoriale dhe Zgjedhore nga ana e PD dhe tha se puna do të nisë së shpejti.

“Në mes të shkurtit ne kemi miratuar në Kuvend ngritjen e Komisionit. Kemi pritur prej kohësh që opozita të sjellë emrat. Ditën e hënë do të sjellin ku do të depozitojnë emrat, dhe në seancën e parë do të miratojmë emrat dhe shumë shpejt do të nisim. Ne kemi dhënë miratimin tonë për komisionet dhe përshëndes faktin e ngritjes së komisioneve nga opozita”, përfundoi kreu i grupit socialist.

Më të lexuarat