Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Balla: Zguri ka thyer ligjin, mandati është çuar në Gjykatën Kushtetuese

Postuar: 13/11/2017 - 22:07

I ftuar në “Tonight Ilva Tare”në Ora News, kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla thotë se kreu i KQZ-së, Klement Zguri ka thyer ligjin duke mos mbledhur komisionin në lidhje me kërkesën për kryetarin e Bashkisë së Mallakastrës Agron Kapllanaj.

Pjesë nga deklaratat:

Balla:Kryetari i KQZ-së për fat të keq ka thyer rëndë ligjin, për shkak se nga dita  kur Prokuroria njoftoi mbi gjetjet e drejtësisë italiane, zotëria në fjalë duhet të mblidhte KQZ-në brenda 10 ditësh. Ligji për dekriminalizimin përcakton afatin 10 ditor. Kjo nuk ka ndodhur. Është iniciuar një procedurë nga ana e dy anëtarëve për mbledhjen e KQZ-së dhe mbledhja është zhvilluar një javë pas afatit dhe që nga ky moment ligji i jep të drejtën Gjykatës Kushtetuese që të bëjë verifikimin për këtë rast.

Klement Zguri me dashje me veprimet dhe mosveprimet e tij, ka mundësuar vijimin në detyrë të një personi që preket nga ligji i dekriminalizimit. Zt. Zguri është në krye të këtij institucioni me votimin edhe tonit. Zt.Zguri ka thyer besimin, pasi ka thyer edhe ligjin. Zt. Zguri është zgjedhur në krye të KQZ-së për mbarëvajtjen e procesin zgjedhor dhe me mbarimin e tij, ai duhet të jepte dorëheqjen. Në momentin që një funksionar publik shkel ligjin, ai nuk mund të vazhdojë.

Tare: Në marrëveshje, mandati i zt.Zguri ka qenë për një mandat të plotë?

Balla:Mandati i zt.Zguri ka qenë që opozita të ketë një garant më shumë. Për sa i përket Avokatit të Popullit është praktikë që vjen nga opozita. Opozita ishte futur në çadër dhe në paketën e 18 majit ishte parashikuar sot. Ligji i dekriminalizimit duhet të jetë njëlloj për çdo qytetar. Jam i habitur nga sjellja e kryetarit të PD-së.

Tare: Do ta çoni në Kushtetuese?

Balla:Është çuar në Kushtetuese dhe presim datën. Janë dërguar edhe të gjithë provat e fajësisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 1

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/11/2017 - 22:52

Projekti 1 miliard i qeverisë Rama sipas Koço Kokëdhimës është një lloj fajde. Në studion e "Ekopolitike" me Aurora Sulçen, Kokedhima tha se ky projekt është borxh i pastër që do shlyhet në disa vite.

Postuar: 17/11/2017 - 21:45

Operacioni i Pastrimit të Shqipërisë do të nisë në 24 nëntor dhe do të përfundojë në 24 maj të 2018.

Postuar: 17/11/2017 - 21:19

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka udhëtuar jashtë vendit për arsye familjare.

Postuar: 17/11/2017 - 21:16

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, person nën hetim nga prokuroria, ka udhëtuar këtë të premte drejt Gjermanisë, vend anëtar i hapësirës Shengen.

Postuar: 17/11/2017 - 20:54

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka zhvilluar një takim pune prej dy orësh me drejtuesit e policisë së Elbasanit.

Postuar: 17/11/2017 - 20:48

Qeveria ka negociuar me me TAP për të ndërtuar nga ae para ujësjellësin e Mbrostarit, në Fier.

Postuar: 17/11/2017 - 20:17

Ditën e sotme u çelën në Tiranë punimet për takimin tre-ditor me Ambasadorët e Shqipërisë në botë për “Ridimensionimin e Diplomacisë Ekonomike Shqiptare: Sfida dhe Mundësi