BREAKING NEWS

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, kush është emri i njohur që i besohet posti i rëndësishëm

Vendimi hyn menjëherë në fuqi/ Emërohet drejtori i
x
BREAKING NEWS

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të ardhurave, ja pronat që zotërojnë politikanët shqiptarë, nga Meta e Berisha, te Rama, Basha e deputetët

Projekti/ Sekuestrohen pasuritë që kalojnë 2-fishin e të
x
BREAKING NEWS

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë “garda e vjetër” u përjashtuan prej tij, “Foltoren” po e përdor si mjet shantazhi

Zbardhet qarkorja, PD rrëzon Berishën: Topalli, Imami dhe gjithë
x
BREAKING NEWS

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as në nëntor, presidenti vijon luftën në prapaskenë

Shkarkimi i Metës pa afat, seanca në Kushtetuese nuk parashikohet as
x

Politike

‘Ballkani i Hapur’ Edith Haxhi: Ne minojmë proceset që kanë filluar më parë

‘Ballkani i Hapur’ Edith Haxhi: Ne minojmë proceset që

Edith Harxhi ka komentuar nismën e “Open Balkan’, ku tha se kur shtohen nisma të shumta rajonale minohen proceset e mëparshme. Pra sipas Harxhit nisma e “Ballkanit të Hapur”, minon nismën e Procesit të Berlinit.

“Kakofoni nismash se nuk ka produkt në fund fare. Kosova ka probleme për sa i përket Ceftës. Pra e kuptoni sa të lodhur janë vendet e Ballkanit me këtë nisma që prodhohen gjatë gjithë kohës. E kuptoj që janë të rëndësishme se është Gjermania në mes. Por kur ne shtojmë nisma të tjera ne minojmë proceset që kanë filluar më parë.” tha Harxhi.

Më tej Harxhi ka thënë se disa prej vendeve të rajonit nuk kanë interes për Ballkanin e Hapur. Ajo ka marrë shembull Malin e Zi duke thënë se ky shtet është shumë më pranë Bashkimit Europian se vendet që po merren me iniciativën e Ballkanit të Hapur.

“Nismat rajonale kanë rëndësi. Se i shoh si përfitim politik. Duhet një racionalizim i nismave. Duhet të fillojmë të negociojmë për nismat rajonale. Mali i Zi nuk është interesuar në këtë nismë. Se është para vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ka shumë mundësi që të pranohet më para se vende e tjera. Shqipëria dhe Maqedonia janë shumë më pas Serbisë dhe Malit të Zi. Do duhet të rishikohen. Kjo kakofoni po sjell probleme të mëdha edhe mes vendeve të rajonit.” tha Harxhi.

Më të lexuarat