BREAKING NEWS

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri dhe jep lajmin "e keq" për Edi Ramën

Milaim Zeka paralajmëron arrestime "VIP" në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në pallatin e Kremlinit zbulojnë sëmundjet që rrezikojnë jetën e Putinit: Do të vdesë brenda 2...(VIDEO)

Vjen deklarata ‘bombë’, spiunët që hynë në
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën shqiptare: Ja goditja që do të marrë Sali Berisha në 7 korrik dhe 4 dosjet e SPAK që do të tronditin opozitën, Meta përgjegjës për korrupsionin në Shqipëri

Fatos Klosi paralajmëron “tërmet” në politikën
x
BREAKING NEWS

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve ushqimore, sa lek do të shiten duke nisur nga 1 kg sheqer deri tek...

Bordi merr vendimin, publikohen çmimet e reja të produkteve
x
BREAKING NEWS

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe shkundje të sistemit, ja strategjia që po aplikojnë 2 antiamerikanët e “Foltores” për të joshur ithtarët e tyre

Meta-Berisha shtojnë thirrjet për rrëzimin e qeverisë dhe
x
BREAKING NEWS

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e njohur, rektorja e Universitetit ndan lajmin e hidhur (EMRI+FOTO)

E trishtë! Shuhet në moshë shumë të re pedagogia e
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është ministri më i pëlqyer në qeverinë “Rama 3”, Frida Krifca dhe Mirela Kumbaro më të urryerat për qytetarët

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”, ja kush është
x
BREAKING NEWS

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur, reagon eksperti Karamuço dhe jep lajmin e bujshëm: Koha e duhur

Ngjarjet kriminale në Shqipëri/ DEA bën lëvizjen e papritur,
x

Politike

‘Ballkani i Hapur favorizon Serbinë’, analisti i njohur: Bota e pranoi, pavarësisht se ç’ka bërë, i forti është...

‘Ballkani i Hapur favorizon Serbinë’, analisti i njohur: Bota e

Analisti i njohur Dritan Hila, ka komentuar ditën e sotme në një emision televiziv ‘Ballkanin e Hapur’, për të cilin tha se është hapur për të favorizuar Serbinë.

Hila tha se Shqipëria nuk ka fare lidhje me Bashkimin Evropian dhe vendet anëtare për nga zhvillimi, por sipas tij BE-ja nuk do kishte asgjë negative nga ne, po të na bënte pjesë të saj.

Dritan Hila: Momentalisht Serbia është vendi që ka më shumë investime të huaja në industrinë konkurruese në Europë, gjë që e bën të fuqishme ekonomikisht se politikisht ka qenë gjithmonë.

Ata kanë qenë më të aftë të thithin invenstime dhe industritë moderne. Serbia do të jetë shumë e favorizuar nga Ballkani i Hapur. Ne si vend kemi bilance negative në këtë vend. Kur duam të marrim energji, grurë e marrim nëpërmjet firmave serbe. Bota e pranoi që i forti është Vuçiçi pavarësisht se ç’ka bërë.

Kjo është një politikë që qoftë si proces Berlini qoftë si Ballkan i Hapur, do të favorizojë shumë Serbinë. Është shumë para nesh Serbia, kjo është politika. Do vijnë ca serbë më shumë për të bërë pushime ktu, dhe ne do marrim ndonjë lek por do të konsumojnë produkte serbe.

A jemi ne për në BE apo jo?

Në qoftë se Bashkimi Europian nënkupton Gjermaninë Francën Portugalinë Austrinë, s’kemi fare lidhje. S’kishin pse të mos na fusnin se nuk do prishnim punë, 2 milionë jemi ne hidraulikë do ishim.

 

Më të lexuarat