BREAKING NEWS

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person
x
BREAKING NEWS

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e Florenc Çapjas

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x

Politike

“Ballkani i Hapur ka të bëjë...”/ Konferenca e përbashkët për shtyp, ja çfarë i tha Rama kryeministrit holandez për Serbinë

“Ballkani i Hapur ka të bëjë...”/ Konferenca e

Kryeministri Edi Rama ka zbardhur bisedën me homologun holandez, Mark Rutte, gjatë një deklarate të përbashkët për shtyp.

Teksa u ndal te “Ballkani i Hapur”, Rama tregoi se Ruttes i ka treguar arsyen se përse duhet ta grupojë Serbinë krah Ballkanit Perëndimor.

Kreu i qeverisë tha se shkak është se influenca e Rusisë dhe lufta me Ukrainën mund ta thyejë Ballkanin Perëndimor, nëse shtetet nuk krijojnë brenda saj një strukturë lirie.

“Për “Ballkanin e Hapur” kam folur me Markun dhe kam thënë se Ballkani është pjesa më e cënueshme e zinxhirit që mund të preket dhe larg qoftë të thyhet si pasojë e luftës në Ukrainë dhe anës lindore, sepse Rusia ka një influencë të qartë brenda, lidhje tradicionale, ndaj u them se duhet ta marrim Serbinë me ne. Prandaj ka ndihmuar “Ballkani i Hapur”, dhe të kuptohet se Serbia ka nevojë për kohë lidhur me sanksionet. “Ballkani i Hapur” ka të bëjë me krijimin brenda të rajonit të një strukture lirie si e BE-së me katër pikat e saj që na bënë vende më të pjekura për t’iu bashkuar BE-së kur t’i vijë koha”, nënvizoi Rama.

 

Më të lexuarat