BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Basha: Me listat e hapura, kufizimin e mandateve dhe votë e diasporës zhbëjmë ndryshimet e 2008-ës që kanë larguar politikën nga qytetari

Basha: Me listat e hapura, kufizimin e mandateve dhe votë e diasporës

Duke bërë të mundur listat e hapura, kufizimin e mandateve dhe votën e diasporës do të zhbëjmë ndryshimet e 2008-ës që kanë larguar politikën nga qytetari, tha Lulzim Basha sot në Elbasan.


Pjesë nga fjalimi

Listat e hapura do të thotë që deputetë dhe këshillat bashkiakë të mos i zgjedhin në bazë të renditjes që ju cakton partia, por në bazë të votës tuaj.
Të zgjidhni atë që votoni ju dhe jo atë që rendit partia politike.
Të krijojmë hapësirë, jo vetëm të dërgojmë në parlament atë që votoni por edhe të krijojmë hapësirë për ju dhe grupmosha juaj.
Ka 33 vjet dhe vetëm 3 personazhe qëndrojnë në skenë, ikin-vijnë.
Votën e emigrantëve. Gjysma e Shqipërisë janë emigrantë. Janë motra dhe vëllezërit tanë, disa kanë ikur prej fillimit, disa së fundmi, etj. Por nuk kanë mundësinë të shprehen më votë.
Vendi që ka këtë tipar të emigracionit, prej kohësh ia ka mundësuar Diasporës të votojnë atje ku janë. Dhe ky ka qenë propozimi jonë prej 2016-ës.Por duhen bërë disa hapa.
Hapi i parë, duhen regjistruar. Prej vitesh kjo qeveri refuzon të regjistrojë emigrantët. Prej vitesh refuzon të nisë një projekt dhe të financojë procesin e votimit të diasporës.
Së dyti, të jetë një proces votimi i paqortueshëm. Sistemi i votimit elektronik. Në marrëveshje me shtetet ku jetojnë emigrantët, instalohen pikat e votimit.
Listat e hapura, vetingu i politikanëve, kufizimi i mandateve, vota për diasporën si dhe rikonceptimi i disa institucioneve kushtetuese që t’ju përgjigjen shqiptarëve dhe të jenë garanci për qytetarët dhe jo garanci për të fshehur zullumet e politikës; janë disa nga propozimet me të cilat ne mund të arrijmë të zhbëjmë gjithë mekanizma të ndryshimit të Kushtetutës të 2008-ës që kanë larguar politikën nga qytetari, që kanë larguar vendimmarrjen nga rinia, që kanë bërë të pamundur për ju që të dëgjoheni, për projektet tuaja, për dëshirat tuaja, që ju takson ju dhe prindërit tuaj por nuk iu përgjigjet kur ju keni nevojë.