Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Basha në gjyq, PD nuk i ndal sulmet për projekt-buxhetin e 2020-s: Favorizues për oligarkët (Reagimi i plotë)

Postuar: 08/11/2019 - 15:30

Partia Demokratike i ka reaguar sërish me anë të një deklarate zyrtare për projektbuxhetin e vitit 2020 duke e quajtur të pamëshirshëm me qytetarët e ndershëm dhe favorizues për oligarkët.

“Pa asnjë dyshim, ky buxhet mund të quhet buxheti i varfërimit, pasi asnjë qindarkë nuk parashikohet për rritje rrogash për mjekët, infermierët, arsimtarët dhe punonjësit e administratës publike. Asnjë qindarkë për shpërblimin e pensionistëve dhe familjeve në nevojë. Ulen me 10% fondet për dëmshperblimin e ish pronarëve. Ulen fondet për dëmshpërblimin e ish të përndjekurve politikë, duke e çuar në 3 dekada afatin kohor të shlyerjes së plotë të faturës financiare për këtë shtresë të përvuajtur të shoqërisë”, deklaroi Dorian Teliti, drejtor i Kabinetit të PD.

Ekonomistët e djathtë konstatojnë rënie edhe në investimet publike. E kundërta mund të thuhet për projektet PPP.

“120 milionë euro apo 30 milione euro më shumë sesa viti aktual, do të shkojnë për të paguar 12 kontrata PPP – të gjithë këta miq dhe klientë të Kryeministrit.  Politika fiskale është në shërbim të një koncesioni të vetëm, atë të fiskalizimit, i cili ka kosto të fshehura prej të paktën 500 euro në vit për 120 000 bizneset e vogla e të mesme. I bindur se ky është buxheti i tij i fundit, Edi Rama  e ka shndërruar këtë në buxhetin KÇK- (Kap Ça t’Kapësh) nga taksat e rritura të shqiptarëve, nga mundi dhe djersa e tyre”, tha Teliti.

Partia Demokratike paralajmëron se me ardhjen në pushtet do të zbatojë  programin e saj për  rimëkëmbjen dhe  zhvillimin e ekonomisë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 14:21

Shorti për zgjedhjen e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, do të realizohet nga Institucioni i Presidentit të Republikës në datë 5 dhjetor 2019.

Postuar: 22/11/2019 - 14:11

Presidenti Ilir Meta takoi mesditën e sotme anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, i shkar

Postuar: 22/11/2019 - 13:49

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar videon e publikuar nga kryeministri Edi Rama në të cil

Postuar: 22/11/2019 - 13:39

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju rikthye sot sulmeve ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë lidhur m

Postuar: 22/11/2019 - 13:33

Gjyqtari i Kushtetueses, dekretuar nga Presidenti Ilir Meta, Besnik Muçi është ftuar në një takim

Postuar: 22/11/2019 - 13:10

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar ashpër me një postim në Facebook pas thashethem

Postuar: 22/11/2019 - 12:50

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka mbledhur bashkë më një takim përfaqësuesit