BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Politike

Basha përjashton zyrtarisht Berishën, nuk dërgon emrin e tij në Kuvend dhe shuan përçarjet në PD, deputetët lënë në baltë ish-kryeministrin

Basha përjashton zyrtarisht Berishën, nuk dërgon emrin e tij

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përjashtuar zyrtarisht Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD. Dje në Kuvend u votuan grupet parlamentare dhe në shkresën që Alfred Rushaj ka dërguar në Parlament nuk figuron Sali Berisha. Ky i fundit në formularin që ka plotësuar është shprehur se është pjesë e grupit të PD, por kjo nuk është marrë parasysh, pasi kreu i grupit demokrat Rushaj nuk e ka konfirmuar. Tashmë Berisha rezulton si deputet i pavarur dhe mundtë themi zyrtarisht se është përjashtuar nga partia. Ndërkohë Basha ka pasur dje dy takime me të vetët, duke hedhur një tjetër hap kundër paraardhësit. Pasi u shpjegoi strukturave drejtuese arsyet përse mori vendimin për ta përjashtuar nga grupi parlamentar demokrat, ish-kryeministrin Sali Berisha, dje kryedemokrati Basha ka nisur lëvizjet për të sfumuar “aksionin” e ish-liderit demokrat. Ditën e djeshme zoti Basha ka zhvilluar dy mbledhje me deputetët demokratë, ndërsa të parët që kanë qenë në takim kanë qenë të besuarit e tij, të udhëhequr nga Enkelejd Alibeaj, Alfred Rushaj, Gazment Bardhi, Tomorr Alizoti, Belind Këlliçi, Ervin Salianji, Jorida Tabaku e Agron Gjekmarkaj. Gazeta ka mësuar se kryedemokrati Basha ka kërkuar nga bashkëpunëtorët e tij, që mesazhi i tij se nuk kishte zgjidhje tjetër për Berishën, të përcillet edhe në opinionin publik. Madje, sikundër theksuan të njëjtat burime mësohet se në mbledhjen që zgjati rreth 1 orë e gjysmë gjatë paradites së djeshme, shefi i demokratëve ka mandatuar deputetët Alibeaj, Rushaj, Bardhi, Alizoti, Këlliçi, Salianji, Tabaku dhe Gjekmarkaj që të mbajnë peshën kryesore në debatin mediatik për situatën në PD dhe vendimit për të përjashtuar Berishën nga grupi parlamentar demokrat. Pra, në kushtet kur Berisha ka paralajmëruar nisjen e një aksioni kundër tij, kryedemokrati Basha iu ka dhënë urdhër deputetëve të tij besnikë që bindin demokratët se përjashtimi i ish-kryeministrit ishte veprimi i duhur.

Zbardhen detajet nga mbledhja e grupit të PD

Por përjashtimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat ka qenë edhe pjesë e debatit dhe diskutimit në mbledhjen tjetër që kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi dje pasdite, pak minuta para se të niste seanca parlamentare. Gazeta ka mësuar detaje nga ky takim, ku mësohet se kryedemokrati Basha ka porositur deputetët e PD që të bindin demokratët dhe strukturat se përjashtimi i Berishës, sipas tij, ishte veprimi i duhur dhe që është në dobi të Partisë Demokratike, pasi në të kundërt ndaj këtij subjekti politik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndërmerrnin sanksione të forta. Pra, përmes këtyre lëvizje, Basha po “minon” rrugën e Berishës, për të përçarë PD-në. Ndërkohë pas takimit me liderin demokrat, deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj theksoi dje gjatë një prononcimi për mediat se kryedemokrati Basha nuk kishte shteg tjetër përballë kërkesës së Departamentit Amerikan të Shtetit, sa i takon fatit të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Më të lexuarat