Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

‘Basha ti kthejë Sorosit lekët e bursës’, Sali Berisha bën deklaratën e fortë për kreun e PD

Postuar: 16/09/2019 - 23:59

Prej kohësh flitet se Basha është finacuar nga Xhorxh Soros në Universitetin e Uhtretit në Belgjikë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës për herë të parë janë zbardhur disa detaje për shkollimin e liderit të PD-së në një shkrim të VOA dedikuar miliarderit amerikan ku ka folur drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Për rastin e zotit Basha, për çfarë informacioni kam unë, ka patur një marrëveshje mes Univeristetit të Uhtretit dhe Fondacionit Soros për bursa të përbashkëta për studentët shqiptarë. Dhe ka rastisur që dhe zoti Basha ka qenë student në atë kohë dhe ka përfituar prej tyre. Nuk besoj se ka patur një bursë specifike për zotin Basha”- sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

VOA ka marrë edhe reagimin e ish krzeministrit Berisha i cili shprehet se Basha nëse ka përfituar një bursë, kjo nuk do të thotë që të mbetet skllav i asaj.

“Unë nuk di të këtë marrë bursë, por edhe sikur të ketë marrë bursë, kjo nuk do të thotë që unë të mbetem skllav i një burse. Po të jetë ashtu dhe nësë do të isha në vendin e tij ja ktheja ato para”- pohon ish Kryeministri Sali Berisha

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2019 - 09:20

Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet të nisin një fazë të dytë bllokime vizash për pushtetarët e korruptuar shqiptarë.

Postuar: 23/10/2019 - 09:15

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shtuar presionet me qëllim nisjen e luftës ndaj korrupsionit

Postuar: 23/10/2019 - 09:00

Presidenti kosovar, Hashim Thaçi, ka rrëfyer dje të gjitha skandalet e ish-kryeministrit Sali Ber

Postuar: 23/10/2019 - 08:56

Kryeministri Edi Rama, ka njoftuar këtë mëngjes se Shqipëria është vlerësuar nga Komisioni Europi

Postuar: 23/10/2019 - 08:21

Ish- presidenti Sali Berisha, është akuzuar nga familja e Remzi Hoxhës si urdhëruesi i zhdukjes s

Postuar: 23/10/2019 - 08:20

Vizita e presidentit Ilir Meta në Japoni duket se është mbërthyer nga skandali.