BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Basha vijon turin e takimeve: 14 Maji arrest kardiak për demokracinë. Të lidhim fijet e këputura mes zgjedhësve dhe të zgjedhurve

Basha vijon turin e takimeve: 14 Maji arrest kardiak për demokracinë.

Lulzim Basha duke se pas një shkëputje disa mujore nga politika, së fundmi i është rikthyer fuqishëm duke zhvilluar takime të përditshme me qytetarë të shumë në zona dhe qytete të vendit.

Kur e nisa këtë tur takimesh shkaku, brenga e pare ishte ajo qe ndodhi me 14 Maji. Nuk ishte e papritur. Por dimensioni i asaj që ndodhi goditi rende demokratet dhe qytetaret. Sepse ajo është një brengë, një lëndim qe ne qytete qe ka patur projekte dhe ëndrra për ndryshim, ajo nuk ndodhi. 14 Maji është arrest kardiak për demokracinë. Problemet e zgjedhjeve, shitblerjet e votës por edhe sepse munguan alternativat, ofertat. Qytetaret hynë në një proces me kokën ulur.  87 ne 100 votues për herë të parë nuk morën pjese ne votime, ne farsën e demokracisë, te shoqëruar me dajre dhe lodra. Ndryshe nga Big Brother i prodhuar nga patentat ndërkombëtare, ndërsa Big Brother i Shqipërisë u braktis, fatkeqësia e Shqipërisë. 14 maji, numri më imadh i atyre qe folën me bojkot janë të rinjtë. Dhe ky është një mesazh i qarte qe ju keni dhënë.

Divorci i politikes me qytetarët, me te vërtetën. Do ta leme politiken te rrjedhe si lumi i Osumit, e te marre përpara gjithçka përfshirë shpresat dhe dëshirat apo do t’i vëmë dige dhe ta bëjmë që ky ujë të punojë për njerëzit, të ndihmojë dhe jo pengojë jetët, te behet burim për shpresa.

Që të bëjmë këtë të dytën, duhet te lidhem fijet e këputura mes zgjedhësve dhe et zgjedhurve, ne parlament, qeveri e kudo.

Duhet të jemi reflektues. Nuk ka më kohë.

 

Më të lexuarat