BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata Kushtetuese, a do të rrëzohen zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019 dhe a do të ketë zgjedhje të parakohshme?

Çfarë pritet të shqyrtohet/ Mblidhet me urgjencë Gjykata
x
BREAKING NEWS

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron ndryshimin e MADH në Shqipëri

Kur do arrestohen 'peshqit e mëdhenj'? SHBA paralajmëron
x

Politike

BE lëshon ultimatumin për AstraZeneca-n: Keni afat deri në fund të qershorit

BE lëshon ultimatumin për AstraZeneca-n: Keni afat deri në fund

Bashkimi Evropian i ka bërë kërkesë kompanisë AstraZeneca që të dorëzojë të paktën 120 milion doza të vaksinës anti-COVID-19 deri në fund të qershorit, pasi në të kundërt do të përballen me gjoba financiare.

Lajmi u bë me dije sot nga një avokat që përfaqëson BE në hapjen e një çështje ligjore kundër kompanisë për furnizimet e vonuara.

AstraZeneca fillimisht kishte rënë dakord me BE për të dërguar 300 milion doza deri në fund të qershorit, por deri më tani ka dorëzuar vetëm 50 milion, ndërsa ka thënë se synon të dërgojë 100 milion doza të tjera deri në fund të qershorit.

Avokati i BE-së tha në gjykatë se kompania duhet të dorëzojë 120 milion doza deri në fund të qershorit në kërkesën e parë zyrtare të bërë deri më tani nga Brukseli.

Ai shtoi se BE “shpresonte” që pjesa e mbetur e 300 milion dozave mund të dorëzohej deri në shtator.

Në procedurat e shkurtra në gjykatën e Brukselit ra dakord se seanca e parë në çështjen e re do të ishte në 24 Shtator.

Ndërsa një seancë tjetër është caktuar tashmë për 26 maj mbi çështjen e parë ligjore në të cilën BE po kërkon një përshpejtim të menjëhershëm të  dërgesave me dozat e vaksinës anti-Covid.

Më të lexuarat