BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat janë dyshimet kryesore të policisë

Zhdukja e Ervis Martinajt, Klodiana Lala zbardh detaje të reja: Ja cilat
x

Politike

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e Berishës, raportet e DASH për Ramën janë denigruese

Befason gazetari Robert Papa: Ambasada e SHBA mbështet protestën e

Gazetari Robert Papa e konsideron protestën e sotme të thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha si moment vendimtar për opozitë, qeverinë dhe qytetarët. Në një studio televizive, Papa beson se kryeministri Rama e ka pozicionuar vendin tonë kundër SHBA për faktin se nuk mori pjesë në festën e Pavarësisë së SHBA në 4 korrik. Sipas tij, Berisha ka ngjallur shpresën te shqiptarët me qëndrimin e tij dhe u bëri thirrje që çdokush që nuk ndihet i trajtuar mirë të marrë pjesë në protestën e sotme “Është momenti deçiziv për opozitën dhe qeverinë. Rama nuk ka marrë pjesë në festimet e 4 korrikut, duke e pozicionuar vendin tonë në pozicionin anti amerikan. Berisha ka 1 vit që ka ringjallur shpresën nga kampi. Te Berisha shohin dikë që nuk i shet protestat dhe që nuk bën pazare si Basha. Çdo shqiptar që nuk ndihet mirë duhet të dalë të protestojë. Por pensionistët, mësuesit nuk ndihen mirë. Inflacioni është i madh. Të tregojnë që janë aty janë gjallë janë kundra dhe nuk pranojnë një njeri të mbajë peng vendin”, deklaroi fillimisht Papa. Ai u bëri dje thirrje forcave të policisë që të mos provokojnë qytetarët ditën e sotme. “Me çfarë pashë, do të jetë një protestë qytetare, nuk është demonstratë. Varet nga reagimi. Iu bë një propozim, ata policë do të jenë të filmuar. Të mos vendosin gjoba pasi gjerat do të ndryshojnë. Mbaj mend në 1990 thuhej policia është me ne. Dhe policët  vihen në pozicion të vështirë, por ata vuajnë vetë dhe nga ana tjetër janë njerëzit e tyre”, gazetari Robert Papa. Pavarësisht se SHBA e ka shpallur ish-liderin historik të demokratëve “non grata”, Papa është i bindur se fakti që ambasada në vendin tonë nuk është shprehur për protestën e sotme të opozitës, do të thotë se mbështet Berishën. Ai theksoi se Uashingtoni është i pakënaqur me mënyrën si qeveris e po sillet Rama. “Është një lloj protokolli: nëse kanë informacion që mund të ketë dhunë, ambasada nuk del. Fakti që s’ka dalë, ka të bëjë me mosvajtjen e Ramës në 4 korrik dhe n.q.s. se ajo nuk del, do të thotë  që ajo haptaz mbështet Berishën dhe protestën që ai bën. Kabllot prej kohësh nga Tirana në Uashington janë denigrues për Ramën. Amerikanët nuk falin”, përfundoi gazetari Robert Papa.

Më të lexuarat