Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Behgjet Pacolli takon Bushatin dhe i jep mesazh palës shqiptare: Së shpejti dalin konkluzionet

Postuar: 14/09/2018 - 11:13

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ka takuar homologun e tij kosovar Behgjet pacolli ku kanë diskutuar mbi dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.Behgjet Pacolli ka thënë se pala shqiptare është e interesuar për dialog dhe ka paralajmëruar se së shpejti do të dalin edhe konkluzione nga dialogu, i cili sipas Pacollit ka filluar.Pacolli është shprehur edhe për mundësinë e marrjes pjesë të Shqipërisë në dialogun me Serbinë.

 
“Kosova ka shpallur pavarësinë dhe ka kufijtë e saj që duhet të respektohen. Po ashtu Kushtetuta e Kosovës duhet të respektohet në përpikmëri së bashku me integritetin e saj. Pala shqiptare duhet të jetë pjesë përbërëse e synimeve tona, e dialogut me Serbinë. Nëse mund SHBA të jenë pjesë e dialogut pse jo Shqipëria kur ka kontribut të madh dhe jep mbështetje të jashtëzakonshme. Kem misione të përbashkët në tri pika Milano, Mynih dhe Kopenhagë dhe do të vazhdojmë krijimin e përfaqësive të përbashkëta aty ku Kosova nuk ka përfaqësi dhe do t’i hap”, është shprehur ai duke treguar se edhe në import e eksport ka shkëmbime të mëdha mes Kosovës e Serbisë.
 
Gjithashtu ministri  Jashtëm i Kosovës ka falenderuar Shqipërinë për mbështetjen e dhënë për Kosovën. Ai theksoi se duhet të ketë më shumë shkëmbime tregtare mes dy vendeve.
Nga ana tjetër Bushati tha në konferencën e përbashkët se Kosova ka ndërmarrë reformat ë rëndësishme.
 
Bushati takoi më parë edhe kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/02/2019 - 22:56

Kur kanë mbetur edhe disa orë nga protesta e opozitës ka reaguar edhe avokati Spartak Ngjela. Sipas tij nesër do të shohin të gjithë shqiptarët partnerin e tyre të madh, Shetet e Bashkuara të Amerikës.

Postuar: 15/02/2019 - 22:08

Deputetja e LSI-së, Nora Malaj thotë se kupa është mbushur dhe protesta e ditës së nesërme është

Postuar: 15/02/2019 - 21:45

Kreu i grupit parlamentar të PS Taulant Balla shprehet se populli e njeh shumë mirë se kush është

Postuar: 15/02/2019 - 21:01

Opozita e bashkuar ka thirrur qytetarët në protestën e së shtunës (16 shkurt), në atë që e quan

Postuar: 15/02/2019 - 20:34

Vetëm pak orë përpara protestës së opozitës në Tiranë, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi jep

Postuar: 15/02/2019 - 20:32

Ish-zv.minsitri i qeverisë së Edi Ramës, Taulant Muka deklaron se  ai nëse do të ishte në

Postuar: 15/02/2019 - 20:21

Ish-funksionar i lartë policie dhe sot deputet i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu foli sonte në