BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Politike

Ben Blushi: Mbetjet e shoqërisë Rilindja i bëri deputetë, ligji është i blerë dhe kriminal

Ben Blushi: Mbetjet e shoqërisë Rilindja i bëri deputetë,

Deputeti Ben Blushi ka kritikuar dje fortë rikthimin e ligjit për importin e mbetjeve. Ai nuk u bind nga argumentet e kolegëve të tij socialistë, që ishin angazhuar për të mbrojtur ligjin. Ai tha se ligji i mbetjeve është një ligj i blerë, ndërsa ashpërsoi fjalorin për deputetët që do e votojnë. Blushi tha se mbetjet e shoqërisë, Rama i bëri deputetë. “Mbetjet e shoqërisë, Rilindja i bëri deputetë. Sot, ata po votojnë për mbetjet. Çdo deputeti që voton sot këtë ligj, duhet t'i shkruhet emri në kazanin e plehrave të lagjes”, dekori Blushi, dje në Parlament. Ligjin, deputeti e vlerësoi kriminal. “Ky ligj për heqjen e kufijve për mbetjet që vinë nga Evropa është kriminal. Duke hequr kufijtë për helmet që do hynë në Shqipëri, ai do jetë përgjegjës direkt për shëndetin e rrezikuar të qindra mijëra shqiptarëve, toka, uji dhe ushqimet e të cilëve do të helmohen për shkak të rritjes së sasive të mbetjeve që shkakton ky ligj. Nëse duhet të them pse erdhi ky ligj ka paguar për ta sjellë në Parlament. Pa asnjë dyshim. Rilindja nuk e fsheh më se e ka shitur ligjin në tërësisht në Parlament, pasi ai u hoq në vitin 2013, natyrisht e kam një përgjigje: ky ligj është i blerë. Është krijuar me sa duket nën kujdesin e veçante të Partive Tregtare të Rilindjes edhe një treg i ri: tregu i ligjeve. Nëse ke para e blen një ligj, nëse nuk ke, e blen kundërshtari yt”, theksoi deputeti i Partisë Socialiste.

Në vijim, Blushi theksoi se çdo qeveri në Shqipëri është e kapur nga një grup biznesmenësh, që pavarësisht rotacioneve politike, sërish janë ata që vendosin për ligjet.“Prandaj pyetja mbetet prej shumë kohësh: Kush e qeveris Shqipërinë? E qeveris një grusht biznesmenësh, të cilët dje kishin kapur PD dhe sot kanë kapur Rilindjen. Pra, rotacioni i pushtetit nuk vlen më në Shqipëri. Shqiptarët votojnë dhe gjithmonë nga kutia e votimit del një grup biznesmenësh, pronë e të cilëve janë edhe dy partitë e mëdha, PD dhe Rilindja dhe, një pak më e vogël, e cila bën transportin e bizneseve nga njëra te tjetra. Mes dy brigjeve që i ndot i njëjti moçal, ka gjithmonë nevojë për një kazan lundrues”, shtoi Blushi.

 

Më të lexuarat