BREAKING NEWS

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se çfarë pritet në ditët në vijim: Mund të ketë përmbytje masive. Ja zonat që rrezikohen

Parashikimi i motit për 14 Gushtin, flasin ekspertët se
x
BREAKING NEWS

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e fortë, ja çfarë do të ndodhë në orët në vijim

Kosova në alarm/ Agjencia e Emergjencave bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje 52-vjeçarin, detajet e para

Aksident i rëndë në Fier, makina përplas për vdekje
x
BREAKING NEWS

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me urgjencë drejt Tiranës

U plagos mbrëmjen e sotme në Kuçovë, Admir Bejo niset me
x
BREAKING NEWS

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush është Admir Bejo? Dyshohet për hakmarrje të një tentative vrasje në 2007

U plagos sot me armë zjarri në Kuçovë, kush
x
BREAKING NEWS

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në Kuçovë, çfarë thotë policia

45-vjeçari gjendet i plagosur me armë zjarri në
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec, dyshohet se...

E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në Pogradec,
x
BREAKING NEWS

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje të reja

Emri/ Plagosja me armë zjarri në Kuçovë, zbardhen detaje
x

Politike

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet për skenare dhune, ja çfarë do të ndodhë sot në protestë dhe lëvizja e papritur e Ramës

Berisha 2 orë tubim para Kryeministrisë, policia përgatitet

“Foltorja”  do të mbajë sot, më 7 korrik, protestën e parë. Kjo protestë është thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha, por që ka nxjerrë në pah dhe bashkëpunimin e ngushtë me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Protesta e opozitës pritet të mbahet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Mësohet se “Foltorja” ka kërkuar leje në policinë e Tiranës nga ora 19:00 deri në 21:00 për zhvillimin e tubimit përpara Kryeministrisë. Pra, ajo është parashikuar që të zgjasë dy orë. Prej ditësh grupet e punës të miratuara nga selia blu, kanë dalë në terren dhe kanë shpërndarë fletushka, për të ftuar qytetarët t’i bashkohen tubimit.

Policia e Shtetit dhe Garda të përgatitur për skenare dhune

Ndërsa sot në darkë qytetarët e thirrur nga Berisha do të protestojnë poshtë zyrës së kryeministrit Edi Rama, Policia e Shtetit ka marrë masa mbrojtëse. Njoftohet se vetë kreu i Qeverisë nuk do të jetë në zyrë ditën e protestës, pasi ai do të jetë në Vlorë deri në mbrëmje. Kërpudhën e rindërtuar pas shkatërrimit të së parës nga protestuesit e dikurshëm të opozitës, Rama e zhvendosi nga lulishtja në hyrje të Kryeministrisë. Po ashtu dera kryesore dhe dritaret vishen me llamarinë të fortifikuar, për të mos lejuar protestuesit të hyjnë brenda selisë se qeverise. Në bulevard, shtyllat e ndriçimit do të lyhen me material graco e ndërsa do të instalohen edhe disa megafonë. Policia ka planifikuar që ditën e protestës të angazhohen 1200 forca. Ekipet e rendit do të qëndrojnë ne formë kordoni, më pas do të jenë ato të Shqiponjave e ndërsa grupet e FNSH do të pozicionohen disa metra më poshtë. Disa grupe kontrolli do të qëndrojnë në hyrje të kryeqytetit. Synimi është evidentimi i çdo automjeti të dyshimtë për armë zjarri, sende të forta si dhe lëndë piroteknike. Për pikasjen e këtyre personazheve, departamenti i rendit dhe sigurisë publike po bashkëpunon me drejtoritë vendore. Në këtë proteste të angazhuar do të jenë edhe oficerët e Antiterrorit. Agjentët e këtij sektori do të vëzhgojnë personat që kanë dyshime për prirje terroriste.

Skenari i protestës së PD-së përpara Kryeministrisë

Mësohet se protesta do të hapet me këngën e Renis Gjokës dhe Big Bastës, e cila pritet të jetë dhe himni i qëndresës së demokratëve. Vetë ish-kryeministri Sali Berisha do të nisë marshimin për t’ju bashkuar protestës nga selia e PD-së, drejt Bulevardit Dëshmorët e Kombit në Tiranë. Në protestë pritet të flasin dhe përfaqësues nga Shoqëria Civile, ku i pari do të marrë fjalën avokati Altin Goxhaj, si kryetar i Frontit për Shpëtimin e Shqipërisë. Protestuesit sipas degëve do të mblidhen një pjesë në sheshin Skënderbej, një pjesë tek Nënë Tereza. Vetë Berisha pritet që të jetë i fundit që do të marrë fjalën në podium, ndërkohë që më herët para tij do të ngjiten për të marrë fjalën përfaqësues të të gjitha shtresave të shoqërisë. Në protestë, e cila është e para që prej marrjes së drejtimit të PD-së nga Sali Berisha, pritet që të ketë një numër të madh folësish.

Rrugët që do të bllokohen

Ndonëse nuk ka informacione për krijimin e situatave të tensionuara policia prej disa ditësh ka mbajtur në vëzhgim disa persona me precedentë penalë. Nga ana tjetër, një pjesë e segmenteve pritet të bllokohen pjesërisht nga policia rrugore. Për protestuesit që vijnë nga sheshi Skënderbej, Policia do të sigurojë rrugëkalimin për, ta duke bllokuar pjesërisht Bulevardin Dëshmorët e Kombit deri te Kryeministria. Për ata që vijnë nga Rruga e Elbasanit do të ketë kufizime gjithashtu, ndërsa do të sigurohet lëvizja e lirë e protestuesve nga selia e partisë demokratike deri në dyert e Kryeministrisë. Kufizime të pjesshme do të ketë dhe në rrugët që të çojnë për në bulevardin Dëshmorët e Kombit, ku nuk do të lejohet qarkullimi i mjeteve kjo edhe për shkak të mobilizimit të policisë. Prej disa ditësh strukturat e Partisë Demokratike kanë bërë thirrje që protestuesit të marrin dhe fëmijët e tyre në atë që quhet Shqipëria në rrezik.  

Më të lexuarat