BREAKING NEWS

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me paralajmërimin e frikshëm: Mund të ketë përplasje. Ka informacion se.../ Noka: Si kurrë më parë

Çfarë do ndodhë nesër në protestë? Zheji del me
x
BREAKING NEWS

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin Monika Kryemadhin, sulmon Inceneratorët me faktet publike të Jorida Tabakut

Paditë në SPAK dhe aferat me të vëllanë xhindosin
x
BREAKING NEWS

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek dorëheqja për Shkëlzen Berishën, del videoja e Ilir Metës dhe Sali Berishës që po qarkullon me shpejtësi

Vjedhja e floririt në Krrabë, blloku 700 mijë euro, deri tek
x
BREAKING NEWS

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/ Spartak Ngjela paralajmëron zhvillimet e rëndësishme dhe fatin e frikshëm që e pret Vladimir Putin: Në Shqipëri do krijonte një...

“Bota ka hyrë në një politikë të madhe”/
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e tij dhe kundër SHBA, ja pse më 7 korrik rrezikon të përsëritet ‘21 janari’ dhe çfarë e lidh kreun e ‘Foltores’ me Metën

Spartak Braho: Berisha vrasës, ka thirrur protestën për hallin e
x
BREAKING NEWS

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë të bashkisë, në pranga edhe drejtori i varrezave të Tufinës. Ja skema që përdornin për të vdekurit

Krimi ekonomik operacion blic/ Arrestohen 8 persona, mes tyre edhe zyrtarë
x
BREAKING NEWS

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/ Konferencë urgjente nga Komiteti Teknik i Ekspertëve: Po qarkullon nënvarianti i ri i Omicron

Shifrat e të infektuarve po arrijnë nivele të larta/
x
BREAKING NEWS

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin e Zi, Polonia përgatitet për luftë

Alarmohet Evropa, Moska vendos 30 raketa e dy nëndetëse në Detin
x

Politike

“Berisha e meriton të jetë ‘non grata’, Rama zbulon “hallin” që e ka zënë: Po unë kë të marr në telefon?

“Berisha e meriton të jetë ‘non grata’, Rama zbulon

Kryeministri Rama ka folur lidhur me situatën aktuale në Partinë Demokratike, betejën mes kryetarit aktual Lulzim Basha dhe ish liderit histori, Sali Berisha, ndërsa ky i fundit u përjashtua nga grupi parlamentar pas shpalljes ‘non grata’.

Kryeministri Rama thotë se sipas tij as Basha dhe as Berisha nuk kanë legjitimitet politik, edhe pse Kryedemokrati Basha njihet zyrtarisht nga Gjykata si kryetar i selisë blu.

“Kë të marr në telefon më thuaj ti kë të marr? Për mua jo nuk janë! Unë flas për legjitimitet politik, nuk flas për vulë. Vulën e ka Lulzimi! E shihni çfarë i kanë bërë demokratëve, çmenduri! Nuk po e përcaktoj unë kryetarin e PD. Kë të marr në telefon? Po bëj një analizë, i njoh të gjithë ata. I kam patur në kurriz! Amerikanët thonë që njohim këtë kryetar sepse ky ka vulën dhe ka legjitimitetin, unë flas për legjitimitet politik dhe them se në këto kushte kemi një PD që nuk është më PD, është një gjë e ndarë me dyer të blinduara”, u shpreh Rama në Open.

I pyetur nëse i intereson që Partia Demokratike të jetë antiamerikane, Rama shprehet:

“Pse më interesoka mua, ti mendon që unë jam një burrë po kaq i ngushtë sa ti që je një profesion që ta kërkon të jesh provokativ. Jo un s’jam jam në mandatin e tretë dua që gjërat të mos jenë të lidhura me interesin tim por me interesin e vendit, dhe nuk është që të jetë një ish kryeministër non grata. Është dhe e meriton të jetë ‘nog grata’! Kemi të bëjmë me një legjitimitet formal, nëse bëhen komisione, ata janë formalisht por s’kanë legjitimitet politik. Sa më sfiduese të jetë po pozita aq më problem është që ti që qeveris të jesh në alert për të bërë gjëra dhe prandaj them që është një nga arsyet që kam pasur idetë që të flasim drejtpërdrejtë me njerëzit, pse me këta do merremi ne?”.

Më të lexuarat