BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Bota

“Një ‘përbindësh’ po i afrohet Tokës”/ Shkencëtari ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e frikshëm: Nuk e dimë se kur mund të godasë, por...

“Një ‘përbindësh’ po i afrohet

Asteroidi 2022 AP7, i cili ka një diametër 1-2 km (3280.84 këmbë është i barabartë me 1 km) përbën një kërcënim të madh për Tokën. A ka mundësi të godasë ky asteroid i frikshëm?

Shkencëtarët paralajmërojnë se ky “përbindësh” po drejtohet me shpejtësi drejt planetit tonë.

Scott Sheppard i Institutit Carnegie për Shkencën dhe ekipi i tij i kolegëve kanë vëzhguar, jo vetëm një, por 3 asteroidë, njëri prej të cilëve thuhet se është një “planet-vrasës” dhe është quajtur Asteroid 2022 AP7. Pjesa më shqetësuese është se është asteroidi më i madh potencialisht i rrezikshëm i gjetur në tetë vitet e fundit, me diametër midis 1.1-2.3 kilometra.

Ky asteroid vrasës i planetit rrotullohet rreth Diellit çdo pesë vjet. Studimi thotë se asteroidi 2022 AP7 aktualisht kalon orbitën e Tokës kur është në anën tjetër të Diellit. Ky asteroid është potencialisht i rrezikshëm për shkak të madhësisë së tij të madhe dhe ka potencialin të shkaktojë zhdukje masive në Tokë.

Ndërsa shkruante në Astronomical Journal, autori i studimit Scott Sheppard thotë se ky asteroid “nuk ka asnjë shans të godasë Tokën aktualisht”.

Studiuesi zbuloi se asteroidi do të kalojë orbitën e Tokës diku në të ardhmen. “Dhe ne nuk e dimë orbitën e 2022 AP7 me saktësi sa për të thënë shumë për rreziqet e tij shekuj pas,” shtoi ai.

Ka pasur shumë raste kur shkencëtarët nuk mund të shihnin asteroidë që vinin drejt Tokës. Kjo për shkak të pikave të verbër vëzhguese. Në thelb, vëzhgimi pranë Diellit është i vështirë pasi shkëlqimi i fortë dominon dritën e dobët të reflektuar nga këta asteroidë të vegjël, gjë që krijon një pikë të verbër.

Megjithatë, ekziston një dritare e vogël për të vëzhguar asteroidë të tillë që është pak para dhe pas perëndimit të diellit. Ka pasur raste në të kaluarën kur shkencëtarët zbuluan një asteroid vetëm disa orë para se të fluturonte shumë afër Tokës. Në mënyrë të tmerrshme, në vitin 2021, një asteroid 2021 UA1 fluturoi pranë Tokës vetëm disa mijëra kilometra larg. Për fat të mirë, për shkak të madhësisë së tij të vogël, ajo nuk përbënte asnjë rrezik për Tokën. Ndërsa, në vitin 2019, një asteroid masiv me një diametër 100 metra erdhi në vetëm 70000 kilometra larg Tokës. Pjesa shqetësuese është se ajo u gjet shumë vonë dhe u shpall publikisht vetëm disa orë para afrimit të saj nga afër.

Më të lexuarat