Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Berisha zbulon arsyet pse Meta refuzoi dekretimin e Sandër Lleshit

Postuar: 09/11/2018 - 20:54

Mbrëmjen e sotme, ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar mos-dekretimin e Sandër Lleshit, emër ky i propozuar nga kryeministri për ministër të Brendshëm.

Sipas Berishës presidenti Meta nuk ka pse të japë shpiegime, pasi vetë Lleshi e ka refuzuar takimin me të, ndërsa më tej ka zbuluar dy arsyet sipas tij, pse Meta mund të mos e ketë dekretuar gjeneralin.

Rasti i gjeneral Sandër Lleshit është një rast i paprecedent në historinë e marrëdhenieve ndëristuticionale në Shqipëri.

Unë mendoj se Presidenti me ftesën që i ka bërë kandidatit, ka ezauruar çdo detyrim për shpjegim të mëtejshëm. I propozuari ka refuzuar të paraqitet. Unë nuk di se çfarë përmbajtje mund të kishte biseda, por di dy gjëra.

-E para mund të jetë qenia e tij gjeneral.

-E dyta. Ka një vendim të kolegjeve të bashkuara të viti 2002. Dekretet e Presidentit të Republikës të nxjerra në bazë të kompetencave të tij Kushtetuese nuk i nënshtrohen shqyrtimit gjyqësor sepse vetë Kushtetuta e ka përjashtuar një mundësi të tillë.

Ai që mendon që Presidenti është honorifik nuk merr vesh. Presidenti duhet të krijojë bindjen e tij. Me thirrjen e Lleshit ai hoqi nga vetja çdo detyrim për shpjegim”, është shprehur ish-kryeministri Berisha.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2018 - 00:00

 Ish-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ftuar në studion e emisionit “Natë me Xhaxhiun”, ndërsa komentoi situatën aktuale politike në vend dhe jo vetëm, u ndal edhe tek goditja e bandës së Shij

Postuar: 12/11/2018 - 23:58

Teatri “Zihni Sako” në Gjirokastër është mjaft i frekuentuar nga të gjithë qytetarë

Postuar: 12/11/2018 - 23:53

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i ftuar mbrëmjen e sotme në “360 Gradë”

Postuar: 12/11/2018 - 23:49

Ish-Presidenti Bujar Nishani, i ftuar në studion e emisionit “Natë me Xhaxhiun”, ka k

Postuar: 12/11/2018 - 23:28

Vitore Tusha, përzgjedhja e Presidentit Ilir Meta për të marrë postin e kryetarit të KLSH-së, nuk

Postuar: 12/11/2018 - 22:44

Kryetari i PD-së Lulzim Basha u pyet se kur do të organizojë Partia Demokratike protestën e

Postuar: 12/11/2018 - 22:39

Eurodeputja Eleni Theocharous është shpallur ‘Non Grata’, nga shteti shqiptar, për sh