BREAKING NEWS

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak Braho hedh dritë mbi skandalin e madh me rrugën Kardhiq-Delvinë: Aferë korruptive! Balluku pjesë e oligarkisë së kryeministrit. Ai është megaloman dhe…/ Rama i ka hipur...

“Ka filluar që kur ishte ministër Olldashi”, Spartak
x
BREAKING NEWS

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të drejtë"/ Spartak Braho plas deklaratën e fortë për aferën e inceneratorëve: Skandali është kaq i fortë sa…Ja pse Rama nuk e jep dorëheqjen. A do ketë fundin e Musolinit?

"Ka nja dy deputetë që kundërshtojnë me të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska të destabilizojë Shqipërinë, protesta e 7 korrikut mund të prodhojë viktima

Frrok Çupi: Meta-Berisha kanë marrë urdhër nga Moska
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal ndaj presidentit, akuzohet së bashku me Kryemadhin për fshehje pasurie, në “filtër” dhe 8 zyrtarë të LSI

Rëndohen pozitat e Metës, SPAK regjistron tjetër procedim penal
x
BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x

Politike

Besnik Mustafaj i shqetësuar: Ky është një lajm i keq nga Rama në lidhje me presidentin

Besnik Mustafaj i shqetësuar: Ky është një lajm i keq nga

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama lidhur me emrin e presidentit të ri. Propozimi i një emri nga jashtë sipas Mustafajt tregon se elita politike në PS ka shteruar.

“Në aspektin formal Rama ia del që ta zgjedhë edhe pa opozitën. Rama i ka 71 deputetë. Ai e ka të sigurtë kuorumin për të zgjedhur presidentin e ri. Deklarata e tij në vazhdën e një sërë veprimesh për ta përjashtuar opozitën në të gjitha etapat e pjesëmarrjes në administrimin politik të vendimit. Është brenda ambicies së tij për ta pushtuar të gjithë territorin. Është duke treguar ambiciet dhe qëllimet që ka. Që pasi u  bëri thirrje qytetarëve të harrojnë ndasitë partiakë., pastaj vjen kjo deklaratë e tij. Demokracia në Shqipëri është në gjendje agonie dhe opinioni publik duhet të reagojë.

Nëse përmbush kushtet ligjore është plotësisht e mundur përballë një trupe parlamentare në kontrollin e zotit Rama. Ne duhet të shqetësohet pse ai kërkon të sjellë një president nga jashtë. A është kjo tregues i  faktit që elita politike e PD është e shteruar. Elita s’ka më burime njerëzore për të ofruar. Rama i drejtohet një personaliteti enigmë, një njeriu që mund ta ketë plotësisht nën kontroll.

Praktikat e mëparshme të Ramës na çojnë në bindjen që me siguri ka një emër ndërmend. Nëse marrim parasysh eksperimentet që bëri duke sjellë ministra 2 personalitete nga Kosova të cilët i kishte nën kontroll të plotë, në kontroll skllavërues sa u përket fushave që mbanin. Hyri dhe doli ministri i jashtëm nga Kosova dhe nuk la asnjë gjurmë. Mungesa e një ministri të jashtëm bëri të mundur që Rama ta bëjë politikën e jashtme si një amator që është. Lajmi që na ka dhënë sot Rama është lajm i keq në lidhje me presidentin. Rama thotë më mirë të kem një zar aty, do ta marrë nën kontroll presidencën”, tha ai për Abc News.

 

Më të lexuarat