BREAKING NEWS

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të Kavajës, zbardhet dosja e Prokurorisë: Çfarë u zbulua nga pamjet filmike dhe këqyrja e pishinës

Vdekja e mistershme e 4 turistëve rusë në Qerret të
x
BREAKING NEWS

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të arrestuar, nga nënkomisari deri tek kryeinspektori. SHÇBA-ja zbulon detajet (EMRAT)

Super-operacioni anti-drogë i SPAK/ Zbardhen emrat e policëve të
x
BREAKING NEWS

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i shqetësuar presidenti: Ndodhet në një pozitë të vështirë, pritet...

Pse hesht Ilir Meta? Ish-kreu i SHISH Fatos Klosi tregon pse është i
x
BREAKING NEWS

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para, vihet në pranga një 57-vjeçar (DETAJE)

Dhunohet kryetari i bashkisë në Vlorë, dalin dyshimet e para,
x
BREAKING NEWS

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të pasurive korruptive nis menjëherë ndjekja penale, 223 politikanë në lupën e SPAK

Prapaskenat si vetingu do burgosë pushtetarët, pas zbulimit të
x
BREAKING NEWS

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e Berishës është e humbur, akuzon ithtarët e ish-kryeministrit se u pasuruan kur ishin në pushtet

Luftë e ashpër në PD, Basha i prerë se beteja e
x
BREAKING NEWS

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me reagimin e rëndësishëm: Të nisin negociatat pa vonesa!

Integrimi i Shqipërisë në BE, ambasadorja Yuri Kim del me
x

Politike

“Betejë për jetë a vdekje”, politologu i njohur ‘zbërthen’ përplasjet mes Bashës e Berishës dhe bën paralajmërimin e papritur: Nuk do të jetë një divorc i lumtur!

“Betejë për jetë a vdekje”, politologu i njohur

Politologu Ermal Hasimja shprehet i bindur se kryedemokrati Lulzim Basha nuk do të mund ta ndalojë nismën e ish-kryeministrit Sali Berisha për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së dhe shkarkimin e tij.

Teksa fliste për përplasjet e forta në Partinë Demokratike, ai u shpreh se PD nuk ka qenë kurrë më e përçarë se sot, duke e konsideruar “luftën” mes Berishës e Bashës, një “betejë për jetë a vdekje”.

“Që Basha mund ta ndalë mbledhjen e Kuvendit, duket e vështirë, sepse duket që Berisha ka shumë mbështetës në bazë.  Është një situatë e sikletshme. Çdo vendim që do të merrte Basha ose Berisha, nuk do të ishte plotësisht i ndershëm dhe i vërtetë…PD, vështirë se çahet më tepër sesa kaq, nuk ka qenë më e përçarë sesa kaq. Edhe në rastet e mëparshme, konfliktet brenda partisë janë zgjidhur. Në rastin konkret, Basha apo Berisha nuk mund të dalin jashtë PD dhe të krijojnë një parti të re. Është një betejë për jetë a vdekje, e që nuk mund të përmbyllet me një divorc të lumtur. Ndoshta ka edhe një skenar që ky konflikt ta shkund PD-në dhe të ringjallë të gjithë energjitë opozitare për t’u bashkuar drejt një lidershipi të ri. Aktualisht, opozita nuk është në lojë, por po merret me punët e veta. Në radhë të parë, çdo demokrat e ka mendjen se çfarë do të ndodhë me PD-në, kush do ta udhëheqë.”, u shpreh Hasimja.