Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bota përkujtoi sot Srebrenicën! Pse liderët shqiptarë nuk iu bashkuan kësaj dhimbjeje?

Bota përkujton sot Srebrenicën!  Pse liderët shqiptarë nuk iu bashkuan kësaj dhimbjeje?

Postuar: 11/07/2015 - 20:47

Srebrenica u përkujtua sot nga liderë lokalë, rajonalë dhe botërorë. Në 20-vjetorin e përkujtimit të Srebrenicës, nuk ka qenë i pranishëm asnjë lider shqiptar.
 
Kryetari i Srebrenicës, Camil Durakoviç, i ka thënë Tanjug-ut se është me rëndësi që liderë nga e gjithë rajoni të jenë të pranishëm në ceremoninë në nder të viktimave të masakrës së rëndë.
 
Durakoviç, në intervistën e tij dhënë medias serbe, ka thënë se në Srebrenicë do të mbërrinte kryeministri serb Vuçiç, presidentët e Sllovenisë, Kroacisë, Malit të Zi, Maqedonisë.
 
Por, ai kishte shtuar se “është me rëndësi që të jenë liderë nga i gjithë rajoni”. Për 20-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, sot vetëm Ditmir Bushati ka ndarë dhimbjen me viktimat në një postim në Tëitter.
 
Ndërkaq, të enjten Sali Berisha bëri thirrje për të mbajtur 1 minutë heshtje në nder të viktimave të Srebrenicës. Edi Rama ende nuk e ka përmendur ngjarjen e rëndë, në asnjë rresht të vetëm, së paku deri më tani.
 
Ndërkohë, Hashim Thaçit i është refuzuar ftesa, sipas tij, nga ana e Republikës Srpska. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/08/2019 - 09:20

Shtetet e Bashkuara të Amerikës iu dërguan dje një mesazh shumë të qartë të gjithë pushtetarëve të korruptuar shqiptarë, se nuk do të shpëtojnë dot nga Struktura e Posaçme Antikorrupsion.

Postuar: 21/08/2019 - 09:10

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po dërgojnë përditë mesazhe ndaj të korruptuarve.

Postuar: 21/08/2019 - 09:00

Avokati Spartak Ngjela ka deklaruar ditën e djeshme se presidenti Ilir Meta po tenton të çojë ven

Postuar: 21/08/2019 - 08:11

Kryetarja në ikje e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi vijon të këmbëngulë në detyrën e saj, duk

Postuar: 21/08/2019 - 08:07

Qeveria ka rikthyer aksionet për shfarosjen e kanabisit.

Postuar: 21/08/2019 - 08:05

Opozita do t’i rikthehet skemës së vjetër në shtator.

Postuar: 21/08/2019 - 08:02

Kryeministri i vendit, Edi Rama, i ka çuar dje një mesazh në distancë kreut demokrat Lulzim Basha