BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x

Politike

Braçe depoziton në Kuvend projektligjin, kërkon që bujqit e blegtorët të mbrohen ligjërisht si shoqëri tregtare dhe të mos vuajnë më vonesa në pagesa

Braçe depoziton në Kuvend projektligjin, kërkon që bujqit

Prodhuesit në fushën e Bujqësisë e Blegtorisë nuk do të vuajnë më vonesat në pagesa nga ana e grumbulluesve, pasi do të mbrohen ligjërisht si shoqëritë e tjera tregtare. Kjo falë ndryshimeve ligjore të propozuara nga deputeti Socialist Erion Braçe, i cili ka depozituar nismën e tij në Kuvendin e Shqipërisë. Formalizim i tregut të bujqësisë e blegtorisë, mbrojtje më e madhe ligjore ndaj pagesave të pashlyera ndaj tyre, janë fokusi kryesorë i ndryshimeve ligjore të propozuara nga deputeti Erion Braçe i Partisë Socialiste. Ish zv/kryeministri ka depozituar në kuvend ndryshime ligjore në ligjin për “Pagesat e Vonuara në detyrimet Kontraktore dhe Tregtare”, ku prodhuesit bujqësor tashmë do të kenë të njëjtin trajtim për pagesat e vonuara si edhe tregtarët e fushave të tjera. Projekt ligji i depozituar në Kuvendin e Shqipërisë në datën 13 qershor 2022 parashikon ndryshime ligjore në nenin 1, nenin 3 dhe nenin 4.  Parashikohet që pas togëfjalëshit “Shoqëri tregtare”, të shtohet togfjalësh ose edhe “Prodhuesve Bujqësor”, në mënyrë që të sigurohet funksionimi i duhur i tregut të brendshëm, duke nxitur aftësinë konkurruese të ndërmarrjeve tregtare , të vogla dhe të mesme. Në relacionin e bashkangjitur projektligjit, që pritet të bëhet pjesë e debatit parlamentar, saktësohet se këto ndryshime nuk kanë efekt në buxhetin e shtetit. Aty sqarohet se këto ndryshime ligjore vijnë për shkak se nga mos shlyerja në kohë e detyrimeve për prodhuesit bujqësore, krijon jo vetëm një zinxhir të vonesave në pagesa, por ndikon drejtpërsëdrejti në ngadalësimin deri në pamundësi të vijimit të aktivitetit bujqësor e blegtoral në sezonet vijuese. Po ashtu, nënvizohet se “përfshirja e prodhuesve bujqësore e blegtorale në këtë ligj, do nxisë akoma edhe me shume formalizmin e prodhuesve bujqësore e blegtorale, si dhe formalizmin e çdo transaksioni ne tregjet e këtyre produkteve.

Më të lexuarat