BREAKING NEWS

Zbulohet emri, kush është zyrtari i lartë që do të zëvendësojë ambasadoren Yuri Kim

Zbulohet emri, kush është zyrtari i lartë që do të
x
BREAKING NEWS

Kush do donte ta vriste Sali Berishën? Ervin Karamuço hedh dyshime të forta: Ekziston mundësia që Gerti Shehu të jetë përdorur nga...

Kush do donte ta vriste Sali Berishën? Ervin Karamuço hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x
BREAKING NEWS

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i minutës së fundit

Nisin procedurat për largimin e ambasadores Yuri Kim, zbardhet njoftimi i
x
BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x

Politike

Brukseli “shuplakë” bashkëpunëtorëve të nazifashistëve dhe nismëtarëve të “Dekomunistizimit” në Shqipëri, PE nderon partizanin grek, ja kush është Manolis Glezos sipas rrëfimeve të Spartak Brahos

Brukseli “shuplakë” bashkëpunëtorëve të

Bashkimi Europian i ka dhënë ditën e djeshme një “shuplakë” të fortë bashkëpunëtorëve të nazifashistëve dhe nismëtarëve të “Dekomunistizimit” në Shqipëri. Ditët e fundit në Shqipëri zien debati për “dekomunistizimin” e shoqërisë, nismë kjo që është propozuar nga deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe që mbështetet nga një pjesë e opozitës shqiptare, ballistët, zogistët, ish-të përndjekurit, si dhe Instituti i Studimeve për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit. Më konkretisht, PD e Alibeajt kërkon ndalimin me ligj të filmave, këngëve dhe simboleve të tjera të diktaturës komuniste, si pjesë e dekomunistizimit si dhe filmat e prodhuara nga ish-Kinostudio Shqipëria e Re duhet të ndalohen me ligj si pjesë e propagandës komuniste.

Parlamenti Europian glorifikon dhe vlerëson partizanët

Por teksa në Shqipëri zien debati dhe kërkohet mohimi i Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare, Brukseli ka vlerësuar partizan dhe heronjtë që luftuan dhe dhanë jetën për liri gjatë Luftës së Dytë Botërore në vende të ndryshme të botës, të cilët u përballën me armikun e egër italo-gjerman. Njëri prej figurave të ndritura të historisë është Manolis Glezos, i cili është një partizan grek. Dje Parlamenti Europian përkujtoi 100-vjetorin e lindjes së “Partizanit të fundit”, Manolis Glezos, në sallën që mban emrin e tij pas nismës së Eurogrupit të së Majtës, njoftoi emigranti Niko Ndreu nga Athina, lexues i rregullt i gazetës “SOT”. Manolis Glezos ishte një nga figurat më emblematike të së Majtës Evropiane, një shtyllë e luftës ndërkombëtare kundër shtypjes dhe pabarazisë, një simbol i rezistencës kundër fashizmit, një demokrat i thellë, një njeri politik. Zoti Glezoz ka qenë mik popullit shqiptar, ka vizituar dy herë Shqipërinë, ndërkohë që gazeta “SOT” ka mësuar se edhe nënkryetari i Organizatës Kombëtare të Dëshmorëve të Luftës Antifashiste -Nacional Çlirimtare dhe ish-deputeti Spartak Braho e ka takuar disa kohë më parë personalitetin grek në Shqipëri dhe Athinë, me të cilin ka realizuar edhe një intervistë, e cila pasqyrohet gjerësisht dhe me detaje tek libri “Masakroni Servet Pëllumbin”, me autor ish-ligjvënësin socialist Braho. Kështu që me glorifikimin e figurës së “Partizanit të fundit”, Manolis Glezos, PE jovetëm që i ka dhënë një “shuplakë” të fortë kritikëve të LANÇ dhe atyre që hedhin baltë mbi partizanët dhe heronjtë, por kanë “shuar” edhe debatet për “dekomunistizimin”.

Ja kush Glezos sipas rrëfimeve të ish-deputetit të PS

Po kush është partizani Glezos? Heroi legjendar i rezistencës antifashiste greke, Manolis Glezos, në një bisedë me Spartak Brahon, e cila pasqyrohet me detaje në “Masakroni Servet Pëllumbin”, është një legjendë “Ai është një nga figurat emblematike të luftës së popullit grek kundër nazifashizmit. Por edhe më pas, një luftëtar trim dhe rebel kundër Juntës ushtarake, që e drejtoi vendin për 7-8 vite. Në Greqi gëzon një respekt dhe simpati të jashtëzakonshme, nga të vjetër dhe të rinj. Por edhe në Europë ka një emër të njohur. Është heroi i famshëm i Akropolit, kur më 30 maj 1941, në moshën 19-vjeçare, me guxim të pashoq, u ngrit në kolonat më të larta të Akropolit antik dhe hijerëndë, simbol i historisë së lashtë dhe e kulturës së antikitetit, hoqi flamurin gjerman të pushtimit... Manolis Glezos është edhe një mik i madh i shqiptarëve, dashamirës i historisë dhe kulturës sonë. Dy vjet më parë duke kundërshtuar insinuatat e ministrit të Arsimit gjatë një debati ku u përmend Shqipëria, shpërtheu në mes të Parlamentit: "Grekët dhe shqiptarët janë dy popuj fqinj të cilët duhet të jetojnë në harmoni me njëri-tjetrin". Pastaj iu drejtua ministrit K. Arvanitopoulos, duke i thënë. "Ti vetë ke mbiemrin Arvanitas! Pra Shqiptar"”, shkruan ndër të tjera ish-deputeti Braho.

Emërtimi i dhomës “Manolis Glezos” në Parlamentin Europian në Bruksel

Emërtimi i dhomës “Manolis Glezos” në Parlamentin Europian në Bruksel me iniciativën e së majtës europiane të mërkurën, më 28 shtator, është një akt tejet simbolik në një moment të vështirë. Kriza e zgjatur ekonomike, pandemia, lufta dhe pasiguria energjetike rrezikojnë ta kthejnë Evropën sërish në një kontinent të errët. Injoranca, teoritë e konspiracionit dhe urrejtjes, varfëria, papunësia dhe padrejtësia sociale lindin dëshpërim dhe frikë, duke ndezur makinën fashiste. Forcat sistematike ekonomike dhe politike të kapitalit po ripërpunojnë fashizmin, në aleancë me të djathtën ekstreme kundër të majtës dhe lëvizjeve sociale. Fashizmi përkthehet në urrejtje për tjetrin, të huajin, emigrantin, jofetarin, të ndryshmin. Demokracia duket e paaftë për të pohuar epërsinë e saj. Devijimet institucionale, kufizimi i lirive dhe të drejtave demokratike, Në thelb, Evropa kurrë nuk i ka larë plotësisht hesapet me fashizmin. Dhe le të nxjerrë në pah Holokaustin dhe të nderojë Rezistencën dhe luftëtarët e rezistencës. Histeria antikomuniste e Luftës së Ftohtë lejoi që nazistët dhe bashkëpunëtorët e tyre jo vetëm të mbeten të pandëshkuar, por edhe të riintegrohen në aparatin shtetëror. Të larë në pellgun e nacionalizmit, u bënë persekutorë të heshtur të së majtës dhe rezistencës.

Dënimi i partizanit Glezos

Vetë Glezos u dënua 28 herë, tre prej tyre me vdekje, një herë nga gjermanët në mungesë për uljen e flamurit në Akropol dhe dy të tjera nga shteti grek i pasluftës dhe junta. Cikli i padrejtësisë dhe gjakut të Luftës së Dytë Botërore mbetet ende i hapur. Krimet e tmerrshme të luftës dhe krimet kundër njerëzimit në Kommeno, Mesovouno, Vianno, Kalavrita, Distomo dhe mbi 1000 fshatra dhe qytete të djegura vazhdojnë të mbeten pa u ndëshkuar. Drejtësia nuk u dha kurrë nga shteti i organizuar, në kuadrin e aparatit penal, por edhe nga drejtësia politike për mizoritë masive. Dhe për sa kohë që drejtësia nuk vendoset, përderisa autorët nuk ndëshkohen dhe viktimat nuk dëmshpërblehen, hapet rruga për përsëritjen e këtyre krimeve. Gjermania, 77 vjet më vonë, nuk ka nënshkruar një traktat paqeje me Greqinë. Borxhet e patjetërsueshme gjermane ndaj vendit tonë mbeten ende të padrejta, një çështje morale, juridike dhe politike. Një luftë e gjatë dhe këmbëngulëse të cilës Manolis Glezos iu përkushtua trup e shpirt. Në kohën kur fronti i zi ngre sërish kokën në Evropë, detyra e forcave të majta dhe përparimtare është të formojnë një përgjigje alternative me fuqinë e rezistencës dhe ndryshimit politik, me një front të gjerë të mbrojtjes demokratike evropiane pa ngulitje kombëtare dhe intolerancë. . Të dëgjojmë nevojën për drejtësi sociale, eliminim të shfrytëzimit, solidaritet dhe demokraci. Paqja, demokracia dhe shteti ligjor, shteti social dhe mbrojtja e të drejtave të njeriut nuk jepen. Ata kërkojnë vigjilencë dhe forca të blinduara të vazhdueshme. Dhe kjo është një luftë që është një urë e vërtetë miqësie, paqeje dhe demokracie mes popujve.

PE nderon partizanët

Pavarësisht deficiteve dhe mosfunksionimeve të Parlamentit Europian dhe BE-së, megjithë rezolutat revizioniste egalitare të teorisë së dy ekstremeve, nderimi i Manolis Glezos, “partizanit të parë të Europës”, ??është një nder për të gjithë ata që luftuan për të. një Evropë të lirë dhe demokratike. Ajo demonstron pranimin e gjerë pan-evropian të Glezos nga politikanët e të gjithë spektrit demokratik. Është një mbrojtje aktive e trashëgimisë së rezistencës popullore kombëtare dhe evropiane kundër harresës dhe falsifikimit të Historisë. Nderimi për Manolis Glezo është gjithashtu një kujtesë se njerëzit mund të ngrenë staturën e tyre. Ai mundet, kur është i vendosur, i organizuar dhe i frymëzuar nga vizionet, të përpiqet dhe të mundë këdo që përpiqet të mbrojë lirinë dhe të drejtat e tij. Është një kujtesë se njerëzit e zakonshëm dhe të zakonshëm munden me pjesëmarrjen dhe veprimin e tyre aktiv të përmbysin padrejtësinë, dhunën dhe arbitraritetin. Dhe mbi të gjitha mund të ëndërrojnë për një botë më të drejtë, me liri, pavarësi, drejtësi sociale. Manolis Glezos luftoi për këtë botë. Këto ide ai i mbrojti në 100 vitet e jetës së tij emocionuese dhe i qëndroi deri në fund me shtysë dhe pasion rinor në kundërshtim me rrezikun dhe vështirësitë. Kjo është arsyeja pse ne e nderojmë atë sot.

Box 1