Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bylykbashi akuza të forta ministrit: 270 mijë votues janë zhdukur me urdhër të ...

Postuar: 24/05/2019 - 17:44

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” u shpreh se opozita e vendit dëshiron zgjedhje të lira e të ndershme.

Bylykbashi tha se me zgjedhje të lira e të ndershme, Rama ikën nga skena politike, pasi PD, sipas tij, sot është maxhorancë. Për Bylykbashin, Edi Rama qeveris me bandat dhe kriminelët, ndërsa e ka kthyer shit-blerjen e votave në një biznes.

"Listat e zgjedhësve janë të manipuluara sot. Ka zgjedhës pa adresë. Një zgjedhës duhet të ketë një adresë, por këtu nuk ka, por se ministri Lleshaj gënjen ndërkombëtarët në lidhje me këtë problem madhor. Plot 270 mijë zgjedhës nuk dihet se ku kanë adresat.  Lleshaj ka “zhdukur” këtë listë. Më 2014 regjistrimi është bërë derë më derë.Lista e zgjedhësve është problem i madh. Nëse ke zgjedhur të hysh në zgjedhje, do të gjesh një mënyrë që zgjedhësi të votojë aty ku banon. Sistemi i adresave ka probleme të mëdha. Ke 1.4 milionë karta identiteti të skaduara. Karta nuk i duhet zgjedhësit dhe kundrejt parave e jep atë kartë e kështu shitet vota. Ne kot nuk flasim për shit-blerje votash. Ka segmente kriminale që kontrollojnë zgjedhësit. KQZ ka dalë totalisht jashtë kontrollit. Po bën regjistrime të partive jashtë çdo lloj logjike, si BD.  Është e drejtë e partive parlamentare që të kenë komisionerë. PD duhet të ketë komisionerë dhe është pa lidhje logjike me idenë që jemi apo jo në parlament. Është sistem i tërë nën kontroll qeveritar.”, tha Bylykbashi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 18:37

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe zëvendëskryeministri Erion Braçe ndoqën nga afër situatën në terren në zonën e Kasharit, ku është raportuar për disa familje të prekura nga lëkundjet e fuqishme të tërm

Postuar: 22/09/2019 - 18:30

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kanë vizituar një familje në njësi

Postuar: 22/09/2019 - 18:15

Zv/ kryeministri Erjon Braçe premtoi se ditën e mërkurë qeveria do të miratojë një VKM e cila p

Postuar: 22/09/2019 - 17:56

Kreu i Partisë së Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi, u fut në Parlament disa muaj më parë, duke

Postuar: 22/09/2019 - 17:37

Përmes një postimi në Facebook, ish- deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari u shpreh se qeveria duh

Postuar: 22/09/2019 - 17:24

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka mbledhur të gjitha strukturat e posaçme të Drejtorisë së

Postuar: 22/09/2019 - 17:18

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka thirrur në një mbledhje urgjente Shtabin e Emergjencave në Bashkinë