Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Bylykbashi për zhvillimet me Tahirin: Opozita do përshkallëzojë aksionet

Postuar: 22/10/2017 - 20:26

Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi ka komentuar akuzat ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe reformën zgjedhore.

Bylykbashi tha se opozita do të ketë përshkallëzim të aksioneve të saj pavarësisht nga vendimi në parlament për Tahirin.

“Le të mos e paraprijmë. Janë forumet e PD që do marrin vendime. Sigurisht që do ketë përshkallëzim. Nuk mund të shkojë kjo situatë si diçka e zakonshme.

Këto informacione janë duke ardhur në mënyrë konstante nga Italia. Jo vetëm kanë bërë një punë kolosale duke goditur një grup kriminal si Habilaj, por janë duke sjellë dokumente, prova. Edhe në Maqedoni diçka e tillë ndodhi. Ajo që është e sigurt, PD dhe gjithë opozita do përshkallëzojnë qëndrimet e tyre. Nuk mund të lihet si një skandal tjetër i një ministri apo ish-ministri. Kjo duhet të ikë tani”, deklaroi Bylykbashi.

Në lidhje me reformën zgjedhore, deputeti demokrat tha se PD është për një reformë që sjell dekriminalizim të zgjedhjeve për të rrëzuar lidhjet e politikës me krimin.
“PD ka thënë që në fillim që nuk është një reformë rutinë zgjedhore, por dekriminalizim i zgjedhjeve. Nuk kam asnjë lloj mëdyshje në lidhje me koluzionin mes krimit dhe politikës. Raporti i ODIHR e vendosi në rekomandimin e dytë, por i parë si prioritar shitblerjen e votës. Mishela e zemërimit popullor është duke u karikuar fort. Askush nuk do ta tolerojë Edi Ramën të vazhdojë më tepër me këto shoë prej sharlatanësh”, tha Bylykbashi.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/02/2018 - 17:48

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka ngritur dy shqetësime lidhur me ligjin e pronave të sjellë në Kuvend. Sipas Tabaku, ai ligj është pjesërisht antikushtetues dhe ka dhënë arsyet pse.

Postuar: 17/02/2018 - 17:10

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar mbi çështjen e Adriatik Llallës, ku SHBA-ja i ka mohuar vizën pasi e cilëson si të përfshirë në akuza mbi afera të mëdha korru

Postuar: 17/02/2018 - 16:04

Partia Demokratike ka njoftuar sot se kryetari i saj Lulzim Basha gjatë Samitit të udhëheqësve botërorë të partive të qendrës së Djathtë ka shprehur në Budapest vlerësimin e opo

Postuar: 17/02/2018 - 12:45

Bashkëkryetari i Komisionit për Reformë Zgjedhore, Bledi Çuçi sot ka kundërshtuar qëndrimin e Oerd Bylykbashit, i cili dje tha se zyrtarisht Komisioni i Reformës Zgjed

Postuar: 17/02/2018 - 12:08

Ish-kryeministri Sali Berisha uron sot diten e madhe per Kosoven dhe shqiptaret.

Berisha shkruan se Kosova është faktor i rëndësishëm paqe dhe stabiliteti në rajon.

Postuar: 17/02/2018 - 11:57

Në raportin e inspektorëve të UEFA-s të publikuar dy ditë më parë, përmendej edhe emri ish-deputetit demokrat Dashnor Sula, që ka qenë presidenti i Shkumbinit të Peqinit.

Postuar: 17/02/2018 - 11:42

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, me anë të një videomesazhi ka uruar të gjithë qytetarët për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.