BREAKING NEWS

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me teorinë e frikshme, ja si zyrtari i lartë rus po e përgatit terrenin për të marrë vendin e Vladimir Putinit

“Zelensky është si Hitleri”, Dmitry Medvedev del me
x
BREAKING NEWS

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me motin me 10 gusht

Rrebeshe, breshër dhe rrufe/ Ja çfarë do të ndodhë me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe gruas së tij/ Autoritetet amerikane po hetojnë nëse kishte konflikt mes çiftit! Në apartament u gjetën shenja…

Çfarë po fshihet? Detaje tragjike nga vdekja e aktorit shqiptar dhe
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e qëlloi me armë zjarri 12-vjeçarin

Ngjarja tragjike në Shkodër/ Zbardhen detaje të reja, ja kush e
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në Shkodër, dyshimet e para

E rëndë/ Vritet me çifte 12-vjeçari në
x
BREAKING NEWS

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në New-York/ Zbardhen detaje të reja, hetimet: Në apartament gjenden disa shenja

Aktori dhe bashkëshortja ranë nga kati i 6-të i pallatit në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x

Politike

Bylykbashi: Po bëhen pazare me Reformën Zgjedhore, Alibeaj mund t’i japë Ramës sistemin ‘Prim’ në këmbim të disa bashkive

Bylykbashi: Po bëhen pazare me Reformën Zgjedhore, Alibeaj mund

Deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi, paralajmëron për rrezikun e një marrëveshje mes mazhorancës socialiste dhe Enkelejd Alibeajt e deputeteve qe e mbështesin për te miratuar një sistem zgjedhor me prim. E drejta e vetos ne dy komisionet e posaçme, komisioni për reformën territoriale dhe atë te reformës zgjedhore i takon Enkelejd Alibeajt dhe deputeteve qe e mbështesin dhe ne këtë situatë Bylykbashi ka denoncuar skenarin për një pazar ku shtohen disa bashki por nga ana tjetër miratohet një sistem zgjedhor që i  krijon kushtet për një mandat tjetër të Edi Ramës në krye të vendit.“Ajo që duket vazhdimisht që përbën një rrezik, është një marrëveshje për ti dhënë Edi Ramës primin, pra një numër mandatesh pa vota. Kjo vetëm e vetëm që Edi Rama të garantojë më pas një mekanizëm më të thjeshtë për të mbijetuar politikisht persona të caktuar. Më jep 2-3 bashki në hartë që të duket sikur unë kam propozuar dhe kam arritur diçka të rëndësishme dhe për këtë më garanto edhe një sistem mbijetese, por unë do të të jap mundësi të qeverisësh gjatë nëpërmjet primit të mazhorancës ky do të ishte një  pazar i shëmtuar”, tha ai. Sistemi me prim parashikon qe partia e cila del e para ne zgjedhje merr automatikisht një numër te caktuar deputetesh plus, e nëse mbajmë parasysh se partia socialiste ka dale force e pare prej vitit 97 ne çdo pale zgjedhje sistemi me prim e favorizon atë. Për këtë arsye deputeti i PD Oerd Bylykbashi i bën apel  deputeteve qe kur te votojnë ne parlament te kenë parasysh interesin e shoqërisë shqiptare jo te individëve te caktuar.“Deputetët do ta kuptojnë qartë që 94 votat për të ndryshuar kushtetutën dhe 84 votat për të ndryshuar kodin zgjedhor është mirë ti kontrollojnë me kujdes në mënyrë që Edi Rama të mos bëjë atë që bëri në vitin 2020. Ky sistem duhet ndryshuar dhe duhet së bashku me konsensus të shohim një sistem i cili na çon në përfaqësim, na çon në balanca mes pushteteve dhe nga ana tjetër të ketë efikasitetin e nevojshëm që ne të qeverisim”, tha ai.

Më të lexuarat