Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Për çfarë do përdoren pronat e sekuestruara të personave me precedentë penale? Soreca: Ky është një hap i vogël për një punë shumë të madhe. Do keni mbështetjen e BE

Postuar: 08/11/2019 - 14:56

Pas Fierit, edhe në Durrës një pronë e sekuestruar personave me precedentë penale do të përdoret për qëllime sociale. Mjediset që më parë përdoreshin si lokal nate në lagjen nr.1 të qytetit, tashmë janë kthyer në kafe dhe biblioteke që menaxhohen nga një grup të rinjsh. Gjatë ceremonisë ambasadori i BE në vendin tone Luigi Soreca, tha se ky inaugurim mund te jete një hap i vogël në punën qe Shqipëria ka për çeljen e negociatave për anëtarësim ne BE.

“Ky është një hap i vogël për një punë shumë të madhe që duhet të bëjë Shqipëria. Fakti që në tetor Këshilli Europian mori një vendim negativ për vendin nuk duhet parë si fundi i rrugëtimit, por si një fillim i ri për të përmbushur detyrat që vendi të jetë gati në fillim të vitit të ardhshëm për hapjen e negociatave. Ju siguroj që do të keni mbështetjen e Bashkimit Evropian për të konfiskuar pasuritë e siguruara në rrugë të paligjshme”, -tha Soreca.

KinFolk Coffee Library është një projekt i ri qe është mbështetur nga misioni i BE ne vendin tone dhe partneret për ndryshimin dhe zhvillimin. Per te ripërdorur pronat e sekuestruara nga persona te lidhur me krimin ndihmon projekti Cause, i cili ka si qëllim përdorimin e tyre për çështje sociale. Ne kuadër të këtij projekti se shpejti do te veprohet në mënyrë të ngjashme edhe në qytetin e Sarandës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 14:56

Ka përfunduar në këto momente mbledhja  e konferencës së kryetarëve, e cila u mbajt sot pas dekretimit nga Kreu i shtetit të Marsida Xhaferllarit si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Postuar: 14/11/2019 - 14:48

Presidenca ka njoftuar pak minuta më parë se pasditen e sotme do të organizohet ceremonia e betim

Postuar: 14/11/2019 - 14:41

Një person është ndaluar në orët e para të mëngjesit të sotëm nga Antiterrori, pasi ka kërcënuar

Postuar: 14/11/2019 - 14:29

Të shumta kanë qenë reagimet ditën e sotme pas betimit të anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Arta

Postuar: 14/11/2019 - 13:48

Denar Biba, nënkryetari i KQZ, pak minuta më parë shprehu qëndrimin e tij, për betimin e Arta Vor

Postuar: 14/11/2019 - 13:45

Në mbledhjen e kreut të Partisë Demokratike me biznesmenët e Sarandës, duket se ka pasur edhe për

Postuar: 14/11/2019 - 13:21

Thellohet kaosi me emërimet në Gjykatën kushtetuese, e kthyer në një mollë sherri, mes Presidenti