Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Çfarë tha ambasadori i OSBE-së sot që tërboi PD-në dhe LSI-në (E PLOTË)

Postuar: 19/03/2019 - 19:36

Kreu i OSBE-së në Tiranë, ambasadori Bernd Borchardt sot është vënë në qendër të sulmeve nga opozita pasi një interviste të dhënë ku shprehej se në një vend demokratik ku opozita merr pjesë, ato nuk i bojkotohen.

Prononcimi i plotë për mediat i ambasadorit:
Pyetje: Z. zmbasador, është djegur afati dhe opozita nuk i ka çuar anëtarët për KZAZ. A është një hap ky drejt bojkotit të zgjedhjeve nga ana e opozitës dhe a keni komunikime me liderët e opozitës? Keni bërë dje një thirrje. A ka pasur ndonjë reagim?
 
Ambasadori Borchardt: Ne u kemi bërë thirrje të gjitha partive të marrin pjesë në zgjedhjet vendore, gjë që është një proces normal në një sistem demokratik. Lidhur me mosregjistrimin, dje u kemi bërë një thirrje partive që të dorëzojnë kandidaturat e tyre për anëtarë.
 
Pyetje: Z. zmbasador, dje kryetari i grupit socialist Taulant Balla tha që për reformën zgjedhore do të nisim diskutimet me deputetë të rinj. A është kjo mënyra e duhur për të miratuar reformën zgjedhore?
 
Ambasadori Borchardt: Ligjërisht, po. Pastaj, sikurse e kam thënë më parë, a është ky një vendim i pjekur politikisht, kjo është çështje tjetër. Ne nxisim dialogun e vazhdueshëm lidhur me reformën zgjedhore.
 
Pyetje: Nëse opozita do të bojkotojë zgjedhjet lokale, a do t’i njohë OSBE-ja këto zgjedhje si të ligjshme?
 
Ambasadori Borchardt: Kjo varet nga mënyra se si zhvillohen zgjedhjet dhe nga gjetjet e vëzhguesve tanë. Kjo është diçka që unë nuk e parashikoj dot. Në përgjithësi, mund të them se ne, pikësëpari, i shkurajojmë bojkotet e zgjedhjeve. Për shumë kohë, Shqipëria ka qenë shtyllë e stabilitetit në rajon. Tani, shohim një veprim në parlament, i cili nuk ka precedentë.
 
Është kritikuar nga i gjithë komuniteti ndërkombëtar. Një nga arsyet është sepse ndez fitilin që i vë flakën sistemit të demokracisë parlamentare. Pyetja e radhës do të ishte: kur do ta kemi sërish atë parlamentin që e ka mandatin për katër vjet dhe e bën të plotë? Kësaj radhe, politikanët pas dy vitesh patën idenë të digjnin mandatet e tyre. Radhës tjetër, ata mund të gjejnë argumente për ta bërë këtë pas tetë muajsh, dhjetë muajsh apo një viti.
 
Ky do të ishte, gjithashtu, edhe një shembull shumë i keq për të tërë rajonin. Ju e dini që në disa shtete ka opozita që bojkotojnë parlamentin. Një gjë e tillë nuk mund të funksionojë. Ky nuk është thelbi i demokracisë parlamentare.(TemA)

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2019 - 09:31

Kreu i shtetit, Ilir Meta pas konferencës së lajmëruar në orën 8 të mëngjesit, pasi ka dhënë mesazhet e tij për vendimin e Kolegjit Zgjedhor dhe përplasjen me maxhorancën e majtë, ka hequr kollaren dhe xhaketën dhe ka

Postuar: 25/06/2019 - 09:30

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj, i ftuar në Vizion Plus ka kome

Postuar: 25/06/2019 - 09:30

Ndërkohë që presidenti Meta doli në një konferencë të jashtëzakonshme pas vendimit të Kolegjit Zg

Postuar: 25/06/2019 - 09:29

Në konferencën e jashtëzakonshme pas vendimit të djeshëm të Kolegjit Zgjedhor, presidenti Ilir Me

Postuar: 25/06/2019 - 09:28

Presidenti Ilir Meta i cilësoi zgjedhjet e 30 qershorit si partiake, duke shtuar se nuk ka ndërme

Postuar: 25/06/2019 - 09:27

Presidenti i vendit, Ilir Meta i ka dhënë fund cdo dileme lidhur me qëndrimin e tij në postin për

Postuar: 25/06/2019 - 09:26

Presidenti Ilir Meta ka dalë mëngjesin e sotëm në një konferencë të jashtëzakonshme ku theksoi se